Yurt dışı

Yurt dışı nasıl yazılır TDK

Yurt dışı nasıl yazılır? Sorusu sıkça sorulan yazımlar arasında yer almaktadır. Bu kelimenin doğru yazılışının karıştırılmasının sebebi kelimenin birleşik mi ayrı mı yazılacağı hususundaki bilgi eksikliğidir. Bu bilgi eksikliği sebebiyle yurt dışı mı yurtdışı mı? Sorusu karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca yurt dışı ayrı mı yazılır? Sorusu ve yurt dışı birleşik mi yazılır? Sorusu da karşımıza çıkabilmektedir.

Yurt dışı kelimesi ayrı olarak yazılmaktadır. Ayrı olarak yazıldığı için de kelime yerine kelimeler ifadesini kullanmamız daha doğru olacaktır. TDK’ya göre kelimenin doğru yazılışına da baktığımızda kelimenin kesin olarak yurt dışı şeklinde yazıldığını söyleyebiliriz.

Kısacası kelimenin doğru yazılışı, yurtdışı şeklinde birleşik olarak değil yurt dışı şeklinde ayrı olarak metinlerimizde yer almalıdır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Yurtdışı ✕ [YANLIŞ]

Yurt dışı ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Yurt dışına çıkmadan önce ailene haber vermeyi unutma.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın