Yer altı

Yer altı nasıl yazılır?

Yer altı nasıl yazılır? Sorusunun cevabını bu yazımızda vereceğiz. Ayrıca yazımızda yer altı ayrı mı yazılır? Yer altı birleşik mi yazılır? Yeraltı mı yer altı mı? Sorularına da cevap vereceğiz.

Yer altı kelimesi, her ne kadar birleşik yazılıyor gibi gözükse de aslında TDK’ya göre ayrı yazılmaktadır. Türk Dil Kurumunun kabul ettiği yazım şekli, bu kelimenin ayrı yazıldığını belirtmektedir.

Yer altı nasıl yazılır? Sorumuzun cevabına değindikten sonra kelimenin anlamına da bakmak yerinde olacaktır. Bu yazımıza konu olan kelime, farklı anlamlarda kullanılabilmektedir. Bu anlamlardan bir tanesi artık kalıplaşmış olarak gündelik yaşamımıza dahil ettiğimiz kelimelerden birisi olan, hukuk düzeni ile bağdaşmayan yapılanmaları yani mafya oluşumlarını belirten anlamdır. Diğer anlam ise kelimenin teknik ve gerçek anlamıdır. Özellikle Coğrafya derslerinde görebileceğimiz bu kelime, yer tabakasının altını yani yer altını ifade edebilmektedir.

Kısacası yer altı nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, bu kelimenin ayrı yazılacağını söylemekle bulunacaktır. Kelime yeraltı şeklinde birleşik olarak değil TDK’ya göre yer altı şeklinde ayrı olarak yazılmalıdır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Yeraltı ✕ [YANLIŞ]

Yer altı ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Yer altı dünyası tehlikeli bir dünyadır. O dünyaya adım attın mı canlı çıkamazsın.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın