Veya

Veya nasıl yazılır?

Veya nasıl yazılır? Sorusu, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Dil bilgisi açısından ve yazım kuralları açısından sık yapılan yazım yanlışları arasında değerlendirilecek veya sözcüğünün nasıl yazıldığı hususunda, çoğu kişi yanlış bir bilgiye sahiptir. Bu nedenle veya yazımı nasıldır? Veya ayrı mı yazılır? Veya yazılışı nasıldır? Veya nasıl yazılır? Veya TDK soru ve konularına değinme gereği duyduk.

Bu yazımızda veya nasıl yazılır? Sorusunun cevabını verecek ve aklınızda yer etmesi için veya nasıl yazılır? Sorusuna alternatif olan diğer tüm soruları da alt başlıklar halinde cevaplandıracağız. Tüm bunları yaparken amacımız, veya kelimesinin doğru yazılışının aklınızda Türk Dil Kurumu verilerinde bulunduğu şekilde yer etmesini sağlamaktır.

İlk alt başlığımız olan veya nasıl yazılır? Sorusunu bu şekilde açıklamayla bitirmiş olalım ve yeni alt başlıklarımızdan birisi olan veya yazımı nasıldır? Sorusuna geçelim. Yazının sonunda bulunan veya kelimesinin cümle içinde kullanımına ve veya kelimesinin doğru yazılışının renklendirildiği kısımlara bakmayı unutmayın. Çünkü renklendirilmiş doğru yazım, aklınızda mutlaka kalacaktır.

Veya yazımı nasıldır?

Veya yazımı nasıldır? Sorumuza bir cevap verecek olursak veya kelimesinin ayrı olarak yazıldığını birçok kişi savunmakta ve bu yanlış bilgiyle, ödevlerini yapmakta ve metinlerini yazmaktadırlar. Ancak sanıldığının aksine bir bağlaç olan veya kelimesi, birleşik olarak yazılmaktadır. Türk Dil Kurumu verileri ve yazım kılavuzuna göre kelimenin doğru yazılışı “veya” şeklinde olmalıdır.

Veya mı ve ya mı?

Veya mı ve ya mı? Sorusu da yine veya nasıl yazılır? Sorusunun alternatiflerinden birisidir. Veya mı ve ya mı? Soranlar için de cevabımız yine TDK verileri dahilinde verilecek olursa, ve ya şeklinde olmayacak ve veya şeklinde olacaktır. Bu sözcüğün sık yapılan yazım hataları arasında bulunmasının en büyük sebebi, bağlaçların dilimizde genel olarak ayrı yazılmasıdır. Bağlaçlar ayrı olarak yazıldığı için veya bağlacının da ayrı olarak yazılacağı düşünülmektedir. Ancak durum sanıldığı gibi değildir.

Veya yazılışı nasıldır?

Veya yazılışı nasıldır? Diye soracak olursak, yine veya nasıl yazılır? Veya yazımı nasıldır? Sorularıyla aynı kapıya çıkacak olan bir soruyu sormuş oluruz. Bu nedenle cevabımız, yukarıda da belirttiğimiz gibi veya kelimesinin ayrı değil birleşik olarak yazılacağı yönünde olacaktır. TDK Türkçe Sözlük verilerine göre kelimemiz birleşik yazılmaktadır. Her ne kadar bağlaç olsa da kelimenin birleşik olarak yazıldığını bir istisna olarak kabul edebiliriz.

Veya nasıl yazılır TDK

Veya nasıl yazılır TDK konusuna da gelecek olursak veya yazımı hususunda artık doğru bilgiye sahip olduğumuzu kabul edebiliriz. Yazım yanlışları arasında sıkça yapılan yazım yanlışları kategorisine giren kelimenin doğru yazılışı, birleşik olarak yazıldığı şeklindedir. Türk Dil Kurumu verileriyle desteklenen bu bilgi, kesin olarak doğru bir bilgidir. Veya yazılışı ve ya şeklinde olursa yanlış, veya şeklinde birleşik yazılırsa doğru olmaktadır.

Veya ayrı mı yazılır?

Veya ayrı mı yazılır? Diye soranlar için cevabımız, veya kelimesinin ayrı yazılmadığı ve birleşik olarak yazıldığı yönünde olacaktır.

Veya birleşik mi yazılır?

Veya birleşik mi yazılır? Diye soranlar için de cevabımız, yukarıdaki alt başlıklarda da değindiğimiz gibi veya nasıl yazılır? Sorusunun cevabıyla aynı olacak şekilde veya olarak yazılmalıdır. Yani kelime birleşik yazılmaktadır.

Veya nedir? Veya ne demek? Veya ile ya da arasındaki fark nedir?

Veya nedir? Sorusuna da bir cevap verelim. Veya kelimesinin Türkçe Sözlük‘teki anlamı şu şekildedir: “Ayrı olmakla birlikte aynı değerde tutulan iki şeyi anlatan kelimelerden ikincisinin önüne getirilen söz, ya da, yahut”. Kelimenin eş anlamlısı da ya da kelimesidir. Yani veya ile ya da arasında fark nedir? Diye soranlar varsa bu iki kelime arasında herhangi bir fark yoktur. Ancak genel olarak veya kelimesi ya da kelimesine göre daha çok tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

Veya İngilizce’de nasıl yazılır?

Veya nasıl yazılır? Sorusuna değinip veya yazımı nasıldır? Veya nedir? Gibi sorulara da cevap verdikten sonra veya İngilizce’de nasıl yazılır? Sorusuna da cevap vermek, yerinde bir tercih olacaktır. Kelimenin İngilizce’deki karşılığı “or” kelimesidir.

Veya TDK

Sık yapılan yazım yanlışları arasında olan veya sözcüğünün tüm detaylarına değinerek yazımızı sonlandırma aşamasına girmiş bulunmaktayız. Veya kelimesinin doğru yazılışının artık ve ya şeklinde olmadığını ve sanıldığının aksine veya şeklinde yazıldığında doğru olduğunu biliyoruz.

Türk Dil Kurumu, Türkçe Sözlük, imla kılavuzu ve yazım kılavuzu kaynaklarını temel alarak hazırladığımız bu yazıyı tek kelimeyle özetleyecek olursak, veya yazımı ve ya şeklinde olduğunda yanlış, veya şeklinde birleşik olduğunda doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

ve ya✕ [YANLIŞ]

veya ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Uluslararası hukuk ders notlarıveya diğer adıyla milletlerarası hukuk ders notlarını, Xyazar.com‘da bulabilirsin. Her site böyle çalışmalar yapmıyor maalesef. O yüzden destekleyerek yardımcı olmamız lazım.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın