Tuna Nehri

Tuna Nehri nasıl yazılır?

Tuna Nehri nasıl yazılır? Sorusu birçok kişi tarafından sorulmakta ve cevabı merak edilmektedir. Tuna Nehri yazımı hakkında olduğu gibi diğer birçok yer adında da bir karışıklık mevcuttur. İnsanlar yer adlarından sonra gelen ikinci kelimenin büyük mü küçük mü yazıldığını tam olarak kestirememekte ve bu durum bir karışıklığa sebep olmaktadır.

Bundan önceki birçok yazımızda da belirttiğimiz gibi, yer adlarından sonra gelen deniz, boğaz, köprü, nehir vb. gibi isimler her zaman büyük harfle yazılmaktadır. Türk Dil Kurumu verilerine göre de Tuna Nehri büyük harfle mi küçük harfle mi? Sorusunun cevabı Tuna Nehri şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Tuna Nehri TDK verilerine göre doğru yazılışı her iki kelimenin de büyük harfle başladığı şekilde olmaktadır. Bu tüm yer adlarından sonra gelen ikinci kelimenin nehir, göl, deniz vb. olduğu durumlarda uygulanmaktadır ve uygulanmalıdır.

Tuna Nehri mi Tuna nehri mi?

Tuna Nehri nasıl yazılır? Sorusunun bir diğer alternatifi olan Tuna Nehri mi Tuna nehri mi? Sorusunun da cevabına kısaca değinecek olursak Türk Dil Kurumu ve Türkçe Sözlüğe göre kelimenin Tuna Nehri olarak yazıldığını söyleyebiliriz. Doğru cevabımız, Tuna Nehri olacaktır. Cevabımızın dayanağı ise yukarıda da bahsetmiş olduğumuz yer adlarından sonra gelen ikinci kelimenin ne olduğuna bağlı olarak büyük yazılma kuralıdır.

Yani Tuna Nehri mi Tuna nehri mi Tunanehri mi? Diye soranlar cevabın, Tuna Nehri olduğunu net bir şekilde öğrenebilir ve diğer soranlara da söyleyebilirler.

Tuna Nehri nasıl yazılır TDK

Son alt başlığımız olan Tuna Nehri nasıl yazılır TDK konusuna da değinecek olursak, bu sorunun da cevabının Tuna Nehri nasıl yazılır? Sorusuna verdiğimiz cevapla aynı olduğunu söyleyebiliriz. Yani cevabımız Tuna Nehri olarak her iki harfin büyük olduğu şekilde olacaktır.

Yazımızı özetlemek gerekirse de Tunanehri, Tuna nehri gibi yazımların yanlış olduğunu ve Tuna Nehri yazımının doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Tuna nehri ✕ [YANLIŞ]

Tunanehri ✕ [YANLIŞ]

Tuna Nehri ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Tuna Nehri akmam diyor, etrafımı yıkmam diyor” Ne günlerdi be… Harbiyede rap rap sesleri eşliğinde Plevne Marşı’nı söylerdik.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın