Tıraş

Tıraş nasıl yazılır?

Tıraş nasıl yazılır? Sorusu, bu yazımızın ana konusu olacak ve bu soruyla birlikte tıraş yazımı nasıldır? Tıraş mı traş mı? Tıraş yazılışı nasıldır? Tıraş nasıl yazılır TDK konu ve sorularına cevap verilecektir.

Tıraş nasıl yazılır? Sorusuna cevap verirken aynı zamanda Tıraş kelimesinin ne anlama geldiğine işaret eden soru, tıraş ne demek? Sorusunu da cevaplayacak ve Tıraş İngilizce’de nasıl yazılır? Sorusuna da değineceğiz ve Tıraş TDK alt başlığımızla yazımızı sonlandırmış olacağız.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki tıraş kelimesinin doğru yazılışı, çoğu kişi tarafından ya yanlış bilinmekte ya da eksik bilinmektedir. Tıraş TDK konu başlığına sahip bu yazımızı da bu nedenden dolayı yazıyoruz. Tıraş gibi günlük hayatta hep karşımıza çıkan ve genel olarak kullandığımız bir kelimenin doğru yazılışını öğrenmemiz gerektiğine inanıyoruz.

Tıraş nasıl yazılır? Sorusuna böyle bir giriş yaptıktan sonra tıraş kelimesine dair tüm detayları Türk Dil Kurumu verileriyle birlikte aktaracağımız alt başlıklarımıza bakabilirsiniz. İlk alt başlığımız olan tıraş yazımı nasıldır? Sorusunu cevaplayarak yazımıza başlamış olalım.

Tıraş yazımı nasıldır?

Tıraş yazımı nasıldır? Diye soranlar için vereceğimiz cevap tıraş nasıl yazılır? Sorusuna vereceğimiz cevapla aynı olmaktadır. Yani tıraş mı traş mı? Sorusuyla, alt başlık tıraş yazımı nasıldır? Soruları, aynı kapıya çıkmaktadır. Tıraş kelimesinin doğru yazılışını da belirtecek olursak kelime, traş şeklinde yazılmamaktadır. Traş şeklinde yazıldığında Türk Dil Kurumu verilerine göre yanlış olmaktadır. Kelimenin doğru yazılışı, tıraş şeklindedir.

Tıraş mı traş mı?

Tıraş mı traş mı? Sorusuna da değinecek olursak cevabımız, ilk seçenekte belirtmiş olduğumuz tıraş şeklinde olmalıdır. Büyük Türkçe Sözlük ve TDK Türkçe Sözlükten de kontrol edip cevap verirsek, cevabımızda hiçbir değişiklik olmayacaktır.

Tıraş yazılışı nasıldır?

Tıraş yazılışı nasıldır? Diye soranlar için de cevabımız, tıraş şeklinde olmalıdır. Türkçe’de tıraş kelimesi arada “ı” harfi kullanılarak yazılmaktadır. Traş şeklinde yazıldığında yanlış yazılmış olan bu kelimenin yani tıraş kelimesinin yazımı, tıraş şeklinde olmalıdır.

Tıraş nasıl yazılır TDK

Kısacası tıraş nasıl yazılır TDK dediğimizde artık aklımıza traş kelimesi gelmemeli ve arada “ı” harfini kullandığımız tıraş kelimesi gelmelidir. Yazım kılavuzuna göre sık karıştırılan kelimeler arasında olan tıraş kelimesinin doğru yazılışı, tıraş şeklindedir.

Tıraş ne demek?

Tıraş ne demek? Sorusuna da tıraş kelimesinin anlamı nedir? Sorusu bağlamında baktığımızda karşımıza TDK Türkçe Sözlük çıkmakta ve orada da açıklama şu şekilde verilmektedir: (sakal, bıyık, kıl için) dibinden kesme, kazıma. (erkek saçı için) belli bir biçim vererek kesme.

Tıraş İngilizce’de nasıl yazılır?

Tıraş İngilizce’de nasıl yazılır? Sorusuna da genel kültür açısından bir cevap vermek yerinde olacaktır. Tıraş kelimesinin İngilizce yazılışı “shave” veya “shaving” şeklindedir.

Tıraş kelimesinin doğru yazımı nasıldır?

Tıraş kelimesinin doğru yazımı nasıldır? Diye soranlar için de cevabımız yine tıraş nasıl yazılır? Sorusuna verdiğimiz cevapla aynı olacaktır. Tıraş kelimesinin doğru yazılışı, tıraş şeklindedir. Türk Dil Kurumu verilerine göre “t” harfi ile “r” harfi arasında “ı” harfini kullandığımızda tıraş kelimesinin yazımını doğru olarak görmekteyiz.

Tıraş nasıl yapılır? Nasıl tıraş olunur?

Tıraş nasıl yapılır? Nasıl tıraş olunur? Sorularını da YouTube platformunda bulmuş olduğumuz bir video ile siz değerli okuyucularımıza açıklamış olalım.

Nasıl Tıraş Olunur?

Tıraş TDK

Son alt başlığımız olan Tıraş TDK konu başlığımıza da değinelim. Öncelikle tüm yazıda da belirtmiş olduğumuz gibi yazımıza konu olan sözcük, sık karıştırılan yazımlar arasında olmakta ve sık yapılan yazım yanlışları arasında değerlendirilmektedir. Yani eğer bu kelimenin yazımının nasıl olacağını bu yazıyı okuyana kadar bilmiyorduysanız çok da dert etmenize gerek yoktur.

Kısacası özetleyecek olursak kelime traş şeklinde yazıldığında yazım kılavuzuna göre yanlış olmakta ve tıraş şeklinde yazıldığında yazım kılavuzu, imla kılavuzu ve Türk Dil Kurumu verilerine göre doğru olmaktadır.

Tıraş kelimesinden farklı olarak karıştırdığınız sözcükler varsa aşağıdaki linklere tıklayarak ilgili aramalarınızı yapabiliriz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Kelimenin Doğru Yazılışı

traş ✕ [YANLIŞ]

tıraş ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Bu sabah tıraş oldum. Tıraş olunca kendimi gerçekten yeni doğmuş gibi hissettim. Tıraş olmak samimi söylüyorum veli nimet.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın