Tazyik

Tazyik nasıl yazılır?

Bu yazımızda tazyik nasıl yazılır? Sorusuna cevap verecek ve tazyik TDK konusuna en detaylı şekilde değinerek tazyik mi tazik mi? İkilemine bir son vereceğiz. Türk Dil Kurumu verilerine göre sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunan tazyik kelimesinin doğru yazılışı çoğu kişi tarafından karıştırılmaktadır. Tazyik nasıl yazılır? Sorusuna bu nedenlerden dolayı cevap vermek, yerinde bir tercih olacaktır.

Tazyik mi tazik mi? Başlığına geçmeden önce böyle küçük bir giriş yapmak tazyik yazımı hakkında sizleri bilgilendirmek açısından gerekliydi. Böylece tazyik doğru yazılışı hakkında bilgi edinmek için artık alt başlığımız olan tazyik mi tazik mi? Sorusuna geçebiliriz.

Tazyik mi tazik mi?

Tazyik mi tazik mi? Sorusunu cevaplarken kelimenin oldukça çok bir şekilde karıştırılan yazım yanlışları arasında olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Tazik nasıl yazılır? Ya da tazyik nasıl yazılır? Sorularını Türk Dil Kurumu ve TDK Türkçe Sözlük verileriyle cevaplamak gerekirse tazyik doğru yazımının tazik olmadığını ve tazyik şeklinde olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

Tazyik ne demek?

Tazyik ne demek? Sorusunun cevabını da tazyik nasıl yazılır TDK başlığı altında vermek, sizlerin kelimenin detayları hakkında bilgi sahibi olması açısından oldukça önemlidir. Tazyik kelimesinin anlamı, basınç demektir. Basınç anlamına gelen tazyik kelimesi aynı zamanda mecaz anlamda da kullanılabilmektedir.

Kelime mecaz olarak kullanıldığında da manevi baskı, zorlama gibi anlamlar karşımıza çıkmaktadır.

Tazyik İngilizce’de nasıl yazılır?

Tazyik İngilizce’de nasıl yazılır? Sorusunu da cevaplayacak olursak tazyik İngilizce yazılışı, “duress, coercion” şeklinde olmaktadır.

Tazyik nasıl yazılır TDK

Son alt başlığımız olan tazyik nasıl yazılır TDK başlığına gelmiş bulunmaktayız. Yazı boyunca tazyik nasıl yazılır? Sorusu üzerinde durarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Şimdi ise kısaca konumuzu tazyik nasıl yazılır TDK konusu altında özetleyecek

Kelimenin Doğru Yazılışı

tazik ✕ [YANLIŞ]

tazyik ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Gezi parkı olayları sırasında tazyikli su yiyen çok insan vardır herhalde.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın