Şarj

Şarj nasıl yazılır?

Bu yazımızda şarj kelimesinin yazılışı üzerinde duracak ve şarj nasıl yazılır? Şarj mı şarz mı? Sorularını cevaplayacağız. Hayatımızın neredeyse her saniyesinde kullanabileceğimiz kelimelerden birisi olan bu kelime, telefonların insan hayatındaki nüfuzlarını arttırmasıyla birlikte çok daha kullanışlı olmuş ve çok daha önemli bir konuma yerleşmiştir. Şarj kelimesi nasıl yazılır? Sorusu, yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı çok mühim bir sorudur. Bu mühim soruya en detaylı bir şekilde cevap vererek şarj mı şarz mı ikilemine bir son verecek ve sizleri Türk Dil Kurumu verileriyle birlikte doğru bilgiye ulaştırmış olacağız.

Kelimenin ne demek olduğunu merak edenlerin sorduğu sorulardan birisi olan şarj ne demek? Sorusuna da kısa bir şekilde değinirsek bizce çok güzel olacaktır. Şarj, bataryaların enerjisini ifade eden bir kelimedir. Bataryaların yeterli enerjisi bulunmadığında “şarj bitmiş” şeklinde hayıflanırız. Yani kelime aslında genel anlamıyla teknolojik cihazlara yönelik bir kelimedir. Şarj tdk verilerine göre ve imla kılavuzu verilerine göre şarz şeklinde kullanılmamalıdır. Çünkü kelimenin doğrusu şarj şeklindedir.

Şarj nasıl yazılır? Sorusuna yukarıda da detaylı bir şekilde cevap verdik ancak bu sözcüğün doğru yazılışı yani şarj kelimesinin doğru yazılışının akıllarda kalabilmesi için yazımızda sözcüğün doğru yazılışını aşağıdaki kısımda renklendirdik ve kelimeyi cümle içerisinde kullanmaya çalıştık.

Şarj mı şarz mı?

Şarj mı şarz mı? Sorusuna da son bir kez değinecek olursak elime, şarz şeklinde yazıldığında yanlış ve şarj şeklinde yazıldığında doğru olmaktadır. Ancak bazı siteler şaka gereği şarj mı şarz mı khk başlıklı yazılar yazmış ve insanlarımızdan bazıları da bu şakayı yemiştir.

Kısacası kelimemiz şarz değil şarj şeklinde olmalıdır. Kelimenin doğru yazılışı TDK verilerine göre de şarj şeklindedir.

Kelimenin Doğru Yazılışı

şarz ✕ [YANLIŞ]

şarj ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Telefonu şarj etmeden dışarıya çıkmak istemiyorum. Şarj kelimesi de ne acayip kelimeymiş arkadaş! Şarj kelimesi değişti diyenler de dolu ama yine de değişmediğini düşünüyorum. Her neyse sonuç olarak benim telefonun şarjı çabucak bitiyor. Ne yapsam ne etsem diye düşünürken aklıma da şarj mı şarz mı Cem Yılmaz esprisi geldi. Aman neyse iyice kafam karıştı. Şarj ne demek diye de soracaktım da vazgeçtim. Kelimenin anlamı neyse ne. Önemli olan telefonu şarj etmeden dışarı çıkmamam.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/