Portmanto

Portmanto nasıl yazılır?

Portmanto nasıl yazılır? Sorusu, bu yazımızın ana konusu olacaktır. Genel olarak formanto ile karıştırılan bu sözcüğü, detaylandırmak istememizin en büyük sebebi Türk Dil Kurumu verilerine göre sık yapılan yazım yanlışları arasında yer almasıdır. Böyle önemli bir konumda yer alan portmanto kelimesinin doğru yazılışı, bu sebeple yazımıza konu olmuş ve imla kılavuzu kontrollerinden geçirilerek portmanto nasıl yazılır? Sorusuna cevap verilmiştir.

Portmanto mu fortmanto mu? Sorusunun cevabına da bu yazımızda, yukarıda belirtmiş olduğumuz sebepler kapsamında cevap verecek ve formanto mu portmanto mu? İkilemine son vermiş olacağız. Portmanto tdk verilerine göre sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunmakta ve Türk Dil Kurumu tarafından karıştırılan sözcükler arasında belirtilmektedir.

Portmanto nasıl yazılır? Başlıklı yazımıza geçmeden önce yazımıza giriş yapmak amacıyla yazımızın genel taslağını vermiş durumdayız. Böylece anlamış olmalıyız ki bu yazıda sadece portmanto nasıl yazılır tdk? Sorusuna cevap verilmeyecek, aynı zamanda portmanto doğru yazılışı nasıldır? Formanto nasıl yazılır? Portmanto mu formanto mu? Portmanto yazımı tdk başlıklarına da cevap verilecektir.

Portmanto nedir?

Portmanto nedir? Sorusuna da cevap vermek yine önemli olacaktır. Çünkü bir kelimenin doğru yazılışını veya yazımını öğrenirken aynı zamanda o kelimenin anlamını da öğrenmemiz gerekmektedir. Portmanto kelimesinin anlamı TDK‘ya göre şu şekildedir: “evlerde vb. palto, manto, şapka gibi şeyler asılan, bir bölümü aynalı askı aracı.” Yani anlaşılacağı üzere portmanto ne demek? Sorusunun cevabı aynalı askı aracı şeklinde olmalıdır.

Portmanto doğru yazılışı nasıldır?

Portmanto doğru yazılışı nasıldır? Diye soranlara cevap olarak kelimenin fortmanto şeklinde değil portmanto şeklinde yazıldığını söyleyebiliriz. Yani portmanto tdk, formanto sözcüğü ile ifade edilirse bu TDK ve imla kılavuzu verilerine göre hatalı olacaktır. Portmanto doğru yazılışı tdk, fortmanto olmamalı ve portmanto olarak bilinmelidir.

Formanto mu portmanto mu?

Formanto mu portmanto mu? Sorusunu cevaplayarak yazımızı sonlandırmış olalım. Portmanto mu formanto mu tdk? Sorusunun cevabı, formanto değil portmanto şeklindedir.

Kısacası kelimenin yazım yanlışları arasında belirtilen yanlış kullanımı fortmanto, yazım yanlışları arasında belirtilmeyen doğru yazılışı ise portmanto olarak bilinmektedir.

Yazımızda kullandığımız kaynaklar Türk Dil Kurumu, Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük ve imla kılavuzudur.

Kelimenin Doğru Yazılışı

formanto ✕ [YANLIŞ]

portmanto ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Murat kardeşim, güzel kardeşim, canım kardeşim, sevdiğim kardeşim… Senden bir şey rica etsem olur mu? Olur, olur merak etme. Rica edeceğim şey, öyle ahım şahım bir şey değil. Yapmanı istediğim şey, portmantodaki ceketimi alıp buraya getirmen. Hadi, koş getir bakalım!

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın