Poğaça

Poğaça nasıl yazılır?

Bu yazımızda poğaça nasıl yazılır? Sorusunu cevaplayacak ve sorunun diğer alternatifleri olan poğaça yazımı nasıldır? Poğaça kelimesinin doğru yazılışı nasıldır? Poça mı poaça mı? Poğaça mı poça mı? Boğça mı poğaça mı? Poğaça yazılışı nasıldır? Sorularını cevaplayacağız. Poğaça TDK konulu bu yazımızı okuyup bitirdiğinizde, poğaça kelimesinin doğru yazılışını kesin olarak öğrenecek ve poğaça nasıl yazılır? Sorusunun cevabını, aklınızdan kalacak şekilde ezberlemiş olacaksınız.

Böylece artık boğça mı poça mı poaça mı poğaca mı poğaça mı? İkilemleri son bulacak ve poğaça nasıl yazılır? Sorusuna kesin olarak bir cevap vermiş olacaksınız. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki kelimenin bu denli çok karıştırılması ve Türk Dil Kurumu verilerine göre sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunmasının en büyük sebebi, kelimenin okunuşunun birçok farklı hal alması ve bu farklı hallerin kelimenin yazımında da kullanılmasıdır.

Poğaça nasıl yazılır? Sorusuna cevap vermek, bu anlamda oldukça önemlidir. Yazım kılavuzuna göre sık yapılan yazım hataları arasında bulunan poğaça kelimesinin doğru yazılışı, alt başlıklar kapsamında sizlere verecek ve kelimeyi cümle içinde kullanarak doğru yazılışı pekiştirerek kavrayacağız.

Poğaça yazımı nasıldır?

Poğaça yazımı nasıldır? Sorusunu soranlar için vereceğimiz cevap, kelimenin doğru yazılışının poça ya da poaça olmadığıdır. Hatta birçok kişi kelimenin yazılışının boğça şeklinde yazıldığında doğru olduğunu zannetmektedirler. Ancak poğaça yazımı, poğaça şeklinde yazıldığında doğru olmaktadır.

Poça mı poaça mı?

Poça mı poaça mı? Sorusunun cevabı da yukarıda da belirtmiş olduğumuz şeklinde poaça değildir. Poğaça nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, poça, poaça veya boğça olmayıp poğaça şeklindedir.

Poğaça yazılışı nasıldır?

Poğaça yazılışı nasıldır? Sorusunun cevabı da yine yukarıdaki alt başlıklarda da belirtmiş olduğumuz üzere poğaça şeklindedir. Kelimenin doğru yazılışının poğaça olduğunu mutlaka kavramalıyız. Gündelik hayatımızda sıkça kullanmış olduğumuz poğaça kelimesinin yazılışının nasıl olduğunu bilmezsek, bu gerçekten kötü bir durum olacaktır.

Poğaça nasıl yazılır TDK

Poğaça nasıl yazılır TDK konumuzun sonlarına doğru gelirken, TDK Türkçe Sözlük‘e, imla kılavuzuna, yazım kılavuzuna ve dil bilgisi kaynaklarına göre poğaça TDK konusunu kelimenin poğaça şeklinde yazıldığını belirterek bitirebiliriz.

Poğaça mı boğça mı?

Poğaça mı boğça mı? Diye soranlar içinde cevabımız, boğça şeklinde yazıldığında yanlış, poğaça şeklinde yazıldığında doğru olmaktadır.

Poğaça TDK

Sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunan kelimenin doğru yazılışını verirken yani poğaça kelimesinin doğru yazılışını verirken kullandığımız kaynaklar tamamen geçerli kaynaklardır. Kullandığımız kaynaklar arasında Türk Dil Kurumu, Büyük Türkçe Sözlük ve imla kılavuzu, yazım kılavuzu bulunmaktadır.

Yazımızın son kısmında da belirtecek olursak poğaça nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, poaça şeklinde, poça şeklinde ve boğça şeklinde olduğunda yanlış olmakta ve poğaça şeklinde yazıldığında TDK verilerine göre doğru olmaktadır.

Eğer karıştırdığınız başka yazımlar varsa, aşağıda bulunan ilgili linklere tıklayarak aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

poaça ✕ [YANLIŞ]

poça ✕ [YANLIŞ]

boğça ✕ [YANLIŞ]

poğaca ✕ [YANLIŞ]

poğaça ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Poğaçalar hazır mı kızım? Hazır değilse ve sen hala şu poğaçaların nasıl yapılacağını bilmiyorsan, mutlaka güzel bir poğaça tarifi bulup onu öğrenmelisin!

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın