Peş peşe

Peş peşe nasıl yazılır?

Peşpeşe kelimesi nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Genel olarak sorulan noktalar bu soruyla benzer sorular olmaktadır. Peşpeşe kelimesinin ayrı mı yoksa bitişik mi yazıldığına yönelik peşpeşe mi peş peşe mi yazılır? Sorusuna da bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Peşpeşe nasıl yazılır? Sorusunun cevabı peş peşe şeklinde yazılır” olarak karşımıza çıkmaktadır. Konuşurken her ne kadar bu kelime sanki bitişik yazılıyormuş gibi gelse de aslında bu kelime ayrı yazılmaktadır. Peş peşe şeklinde bu kelimeyi yazmak, Türk Dil Kurumuna göre kelimenin doğru yazılışına işaret edecektir.

Peş peşe kelimesinin anlamına da bir göz atacak olursak kelimenin anlamı, “ardı sıra, peşi sıra” kelimeleriyle karşılanmaktadır. Ardı sıra veya peşi sıra anlamlarına gelen peş peşe kelimesinin nasıl yazıldığına yönelik sorulan peşpeşe nasıl yazılır? veya peş peşe nasıl yazılır tdk? veya peşpeşe mi peş peşe mi? Tarzında soruları da bu yazımızda cevaplandırmış olduk.

Kelimenin doğru yazılışı peşpeşe şeklinde bitişik değil, peş peşe şeklinde ayrı şeklindedir. Kelimenin doğru yazılışı hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak ve bu kelimenin içinde geçtiği bir cümle örneği görmek istiyorsanız, yazının devamını mutlaka okumalısınız. Eğer farklı doğru yazımlar arıyorsanız, sitemizin sağ üst tarafında bulunan “Doğru Yazılış Ara” kısmına aradığınız kelimeyi yazabilirsiniz.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

peşpeşe ✕ [YANLIŞ]

peş peşe ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Peş peşe gelen iyi haberler, hepimizi çok sevindirdi. Umarım herkes böyle iyi haberleri peş peşe alır.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın