Portmanto

Portmanto nasıl yazılır?

Portmanto nasıl yazılır? Sorusu, bu yazımızın ana konusu olacaktır. Genel olarak formanto ile karıştırılan bu sözcüğü, detaylandırmak istememizin en büyük sebebi Türk Dil Kurumu verilerine göre sık yapılan yazım yanlışları arasında yer almasıdır. Böyle önemli bir konumda yer alan portmanto kelimesinin doğru yazılışı, bu sebeple yazımıza konu olmuş ve imla kılavuzu kontrollerinden geçirilerek portmanto nasıl yazılır? Sorusuna cevap verilmiştir.

Portmanto mu fortmanto mu? Sorusunun cevabına da bu yazımızda, yukarıda belirtmiş olduğumuz sebepler kapsamında cevap verecek ve formanto mu portmanto mu? İkilemine son vermiş olacağız. Portmanto tdk verilerine göre sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunmakta ve Türk Dil Kurumu tarafından karıştırılan sözcükler arasında belirtilmektedir.

Portmanto nasıl yazılır? Başlıklı yazımıza geçmeden önce yazımıza giriş yapmak amacıyla yazımızın genel taslağını vermiş durumdayız. Böylece anlamış olmalıyız ki bu yazıda sadece portmanto nasıl yazılır tdk? Sorusuna cevap verilmeyecek, aynı zamanda portmanto doğru yazılışı nasıldır? Formanto nasıl yazılır? Portmanto mu formanto mu? Portmanto yazımı tdk başlıklarına da cevap verilecektir.

Portmanto nedir?

Portmanto nedir? Sorusuna da cevap vermek yine önemli olacaktır. Çünkü bir kelimenin doğru yazılışını veya yazımını öğrenirken aynı zamanda o kelimenin anlamını da öğrenmemiz gerekmektedir. Portmanto kelimesinin anlamı TDK‘ya göre şu şekildedir: “evlerde vb. palto, manto, şapka gibi şeyler asılan, bir bölümü aynalı askı aracı.” Yani anlaşılacağı üzere portmanto ne demek? Sorusunun cevabı aynalı askı aracı şeklinde olmalıdır.

Portmanto doğru yazılışı nasıldır?

Portmanto doğru yazılışı nasıldır? Diye soranlara cevap olarak kelimenin fortmanto şeklinde değil portmanto şeklinde yazıldığını söyleyebiliriz. Yani portmanto tdk, formanto sözcüğü ile ifade edilirse bu TDK ve imla kılavuzu verilerine göre hatalı olacaktır. Portmanto doğru yazılışı tdk, fortmanto olmamalı ve portmanto olarak bilinmelidir.

Formanto mu portmanto mu?

Formanto mu portmanto mu? Sorusunu cevaplayarak yazımızı sonlandırmış olalım. Portmanto mu formanto mu tdk? Sorusunun cevabı, formanto değil portmanto şeklindedir.

Kısacası kelimenin yazım yanlışları arasında belirtilen yanlış kullanımı fortmanto, yazım yanlışları arasında belirtilmeyen doğru yazılışı ise portmanto olarak bilinmektedir.

Yazımızda kullandığımız kaynaklar Türk Dil Kurumu, Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük ve imla kılavuzudur.

Kelimenin Doğru Yazılışı

formanto ✕ [YANLIŞ]

portmanto ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Murat kardeşim, güzel kardeşim, canım kardeşim, sevdiğim kardeşim… Senden bir şey rica etsem olur mu? Olur, olur merak etme. Rica edeceğim şey, öyle ahım şahım bir şey değil. Yapmanı istediğim şey, portmantodaki ceketimi alıp buraya getirmen. Hadi, koş getir bakalım!

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Profesyonel

Profesyonel nasıl yazılır?

Profesyonel nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda en detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacak ve aynı zamanda profesyonel mi profesyonal mi? Sorusuyla gündeme gelen ikileme de bir son vermiş olacağız. İlk olarak profesyonel yazımı hakkında bilgi sahibi olmamız gerekirse kelimenin Türk Dil Kurumu tarafından sık karıştırılan kelimeler arasında değerlendirildiğini söyleyebiliriz. Profesyonel doğru yazılışı, bu nedenlerden dolayı çoğu kişi tarafından karıştırılan bir kelimedir.

Profesyonel mi profesyonal mi? Sorusuna cevap veren ilk alt başlığımızla yazımıza giriş yapmış olalım.

Profesyonel mi profesyonal mi?

Profesyonel nasıl yazılır? Sorusuna alternatif olarak sorulan profesyonel mi profesyonal mi? Sorusunun cevabı, profesyonal şeklinde olduğunda TDK verilerine göre yanlış olmaktadır. Profesyonel TDK verilerine göre profesyonel şeklinde yani “e” harfi ile yazıldığında doğru olmaktadır.

Profesyonel ne demek?

Profesyonel ne demek? Profesyonel anlamı nedir? Gibi soruları da profesyonel nasıl yazılır? Sorusundan ayrı olarak değerlendirerek cevap vermemiz gerekirse, kelimenin anlamı TDK Türkçe Sözlüğe göre şu şekildedir: “Bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapan (kimse), amatör karşıtı”

Profesyonel İngilizce’de nasıl yazılır?

Profesyonel İngilizce yazılışı nasıldır? Profesyonel İngilizce yazımı nasıldır? Sorularını da kelimenin tüm detaylarına hakim olmak amacıyla cevaplamak gerekirse profesyonel İngilizce olarak şu şekilde yazılmaktadır: “professional”

Profesyonel nasıl yazılır TDK

Son alt başlığımız olan profesyonel nasıl yazılır TDK konusunda da yazımızı kısaca bir özetlemek gerekirse, genel olarak profesyonel nasıl yazılır? Sorusu etrafında cevaplar veren bir yazı yazmış olduğumuzu söyleyebiliriz. Profesyonel doğru yazımı hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazımızda ulaşmış olduğumuz sonuç, profesyonel doğru yazılışının profesyonal şeklinde yazıldığında Türk Dil Kurumu ve yazım kılavuzu verilerine göre yanlış, profesyonel TDK şeklinde yazdığımızda Türk Dil Kurumu ve imla kılavuzu, yazım kılavuzu verilerine göre doğru olduğudur.

Kısacası profesyonal kelimenin yanlış yazımıdır. Profesyonel şeklinde yazılan yazım ise, kelimenin doğru yazılışıdır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

profesyonal ✕ [YANLIŞ]

profesyonel ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Profesyonellik demek; aşk zamanı aşk, iş zamanı iş demektir.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Peş peşe

Peş peşe nasıl yazılır?

Peşpeşe kelimesi nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Genel olarak sorulan noktalar bu soruyla benzer sorular olmaktadır. Peşpeşe kelimesinin ayrı mı yoksa bitişik mi yazıldığına yönelik peşpeşe mi peş peşe mi yazılır? Sorusuna da bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Peşpeşe nasıl yazılır? Sorusunun cevabı peş peşe şeklinde yazılır” olarak karşımıza çıkmaktadır. Konuşurken her ne kadar bu kelime sanki bitişik yazılıyormuş gibi gelse de aslında bu kelime ayrı yazılmaktadır. Peş peşe şeklinde bu kelimeyi yazmak, Türk Dil Kurumuna göre kelimenin doğru yazılışına işaret edecektir.

Peş peşe kelimesinin anlamına da bir göz atacak olursak kelimenin anlamı, “ardı sıra, peşi sıra” kelimeleriyle karşılanmaktadır. Ardı sıra veya peşi sıra anlamlarına gelen peş peşe kelimesinin nasıl yazıldığına yönelik sorulan peşpeşe nasıl yazılır? veya peş peşe nasıl yazılır tdk? veya peşpeşe mi peş peşe mi? Tarzında soruları da bu yazımızda cevaplandırmış olduk.

Kelimenin doğru yazılışı peşpeşe şeklinde bitişik değil, peş peşe şeklinde ayrı şeklindedir. Kelimenin doğru yazılışı hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak ve bu kelimenin içinde geçtiği bir cümle örneği görmek istiyorsanız, yazının devamını mutlaka okumalısınız. Eğer farklı doğru yazımlar arıyorsanız, sitemizin sağ üst tarafında bulunan “Doğru Yazılış Ara” kısmına aradığınız kelimeyi yazabilirsiniz.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

peşpeşe ✕ [YANLIŞ]

peş peşe ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Peş peşe gelen iyi haberler, hepimizi çok sevindirdi. Umarım herkes böyle iyi haberleri peş peşe alır.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Palyaço

Palyaço nasıl yazılır?

Bu yazımızda palyaço nasıl yazılır? Sorusuna odaklanacak ve kelimenin TDK verilerine göre doğru yazılışını yani palyaçonun doğru yazılışını vermiş olacağız. Palyaço nasıl yazılır? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda birçok farklı soruyu da cevaplamış olacağız. Bu sorular arasında palyanço mu palyaço mu? Gibi ikilemler bulunmakla birlikte palyaço tdk, palyaço doğru yazılışı tdk, palyanço nasıl yazılır? Gibi soru ve konular bulunmaktadır.

Sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunan palyaço kelimesinin doğru yazılışını öğrenmek, yapılan hataları gidermek adına oldukça önemli bir adımdır. Kelimenin doğru yazılışını sizlere verirken Türk Dil Kurumu verilerinden yararlanacak ve imla kılavuzu, yazım kuralları çerçevesinde cevabımızı neticelendireceğiz.

Palyaço nasıl yazılır? Başlıklı konumuzun cevabına geçmeden önce palyaçonun ne olduğunu merak edenlerin sorduğu soru olan palyaço nedir? Palyaço ne demek? Gibi soruları cevaplamak, gayet yerinde bir adım olacaktır.

O zaman sizleri palyaço ne demek? Palyaço nedir? Başlıklı kısımları okumaya davet edelim. Ardından okuyacağınız kısımlar da palyanço mu palyaço mu? Diye merak edenlerin sorularını cevaplamış olacaktır.

Palyaço nedir?

Palyaço nedir? Sorusuna bir cevap vermek gerekirse yine Türk Dil Kurumu(TDK) verilerinden yararlanmakta büyük bir fayda olacaktır. Çünkü Türk Dil Kurumu, bildiğimiz üzere tüm yazılışların ve anlamların doğrulayıcı kaynağıdır.

Palyaço nedir? Sorumuzun cevabı, “sirklerde, panayır tiyatrolarında gösteri aralarında cambazlık, hokkabazlık yaparmış gibi yaparak seyircileri güldüren, eğlendiren, yüzü boyalı ve acayip kılıklı oyuncu.” şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Pratikteki karşılığına baktığımızda da ülkemizde genel olarak firma açılışlarında, sünnet düğünlerinde, açılış organizasyonlarında görev almaktadırlar.

Palyaço ne demek?

Palyaço ne demek? Diye soran değerli okuyucularımız da bir üst başlıkta palyaço nasıl yazılır? Sorusunu cevaplamadan önce palyaço nedir? Sorusunu cevaplamıştık. O bölüme bakarlarsa palyaço ne demek? Sorusunun cevabını, Türk Dil Kurumu verilerine göre öğrenebilirler.

Palyaço doğru yazılışı nasıldır?

Asıl konumuz olan palyaço nasıl yazılır? Palyaço doğru yazılışı nasıldır? Palyaço mu palyanço mu? Konularımıza dönecek olursak, kelimenin yazım yanlışları çerçevesinde oldukça önemli bir yerde olduğunu ve çoğu kişinin palyaço kelimesinin doğru yazılışını bilmediğini söylemeliyiz. Kelimenin doğru yazılışı palyanço şeklinde bilinmektedir ancak bu yanlıştır. TDK‘ya göre palyanço kelimesi, sözcüğümüzün yanlış yazılışını oluşturmaktadır. Kelimenin doğru yazılışı ise palyaço şeklinde olmalıdır.

Palyaço mu palyanço mu?

Son olarak asıl sorumuza yani en çok karıştırılan kısma gelecek olursak palyanço mu palyaço mu? Ya da diğer ifade ediliş biçimiyle palyaço mu palyanço mu? Sorusunu cevaplamamız gerekmektedir. Palyanço mu palyaço mu? Sorumuzun cevabı, Türk Dil Kurumuna göre palyaço kelimesiyle karşımıza çıkmaktadır.

Kısacası kelimenin yanlış kullanımı ve yanlış yazılışı palyanço olmakla birlikte palyaço kelimesinin doğru yazılışı palyaço şeklindedir.

Yazımızda Türk Dil Kurumu verilerinden ve imla kılavuzundan yararlanarak sizlere bir cevap sunmaya çalıştık. Alt kısımda kelimenin doğru yazılışını renkli bir şekilde görmekte ve kelimenin cümle içerisinde kullanımını örneklerle incelemektesiniz. Karıştırdığınız herhangi bir sözcük varsa bu paragrafın alt kısmında bulunan linklere tıklayarak istediğiniz kelimenin doğru yazılışını sitemizin zengin içeriklerinde arayabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

palyanço ✕ [YANLIŞ]

palyaço ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Bu hafta çok büyük bir açılış organizasyonumuz olacak. Ne yapsak ne etsek diye düşünürken aklımıza organizasyona renk katacak bir şey yapmak geldi. Yapacağımız şey renkli dediğimize göre tabii ki de palyaço çağırmak olacak. Palyaço çağırarak organizasyonumuza ve açılışımıza renk katacağız. Ayrıca bu hizmeti veren firmalar da dolu. Hemen harekete geçsek iyi olur gibi.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Poğaça

Poğaça nasıl yazılır?

Bu yazımızda poğaça nasıl yazılır? Sorusunu cevaplayacak ve sorunun diğer alternatifleri olan poğaça yazımı nasıldır? Poğaça kelimesinin doğru yazılışı nasıldır? Poça mı poaça mı? Poğaça mı poça mı? Boğça mı poğaça mı? Poğaça yazılışı nasıldır? Sorularını cevaplayacağız. Poğaça TDK konulu bu yazımızı okuyup bitirdiğinizde, poğaça kelimesinin doğru yazılışını kesin olarak öğrenecek ve poğaça nasıl yazılır? Sorusunun cevabını, aklınızdan kalacak şekilde ezberlemiş olacaksınız.

Böylece artık boğça mı poça mı poaça mı poğaca mı poğaça mı? İkilemleri son bulacak ve poğaça nasıl yazılır? Sorusuna kesin olarak bir cevap vermiş olacaksınız. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki kelimenin bu denli çok karıştırılması ve Türk Dil Kurumu verilerine göre sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunmasının en büyük sebebi, kelimenin okunuşunun birçok farklı hal alması ve bu farklı hallerin kelimenin yazımında da kullanılmasıdır.

Poğaça nasıl yazılır? Sorusuna cevap vermek, bu anlamda oldukça önemlidir. Yazım kılavuzuna göre sık yapılan yazım hataları arasında bulunan poğaça kelimesinin doğru yazılışı, alt başlıklar kapsamında sizlere verecek ve kelimeyi cümle içinde kullanarak doğru yazılışı pekiştirerek kavrayacağız.

Poğaça yazımı nasıldır?

Poğaça yazımı nasıldır? Sorusunu soranlar için vereceğimiz cevap, kelimenin doğru yazılışının poça ya da poaça olmadığıdır. Hatta birçok kişi kelimenin yazılışının boğça şeklinde yazıldığında doğru olduğunu zannetmektedirler. Ancak poğaça yazımı, poğaça şeklinde yazıldığında doğru olmaktadır.

Poça mı poaça mı?

Poça mı poaça mı? Sorusunun cevabı da yukarıda da belirtmiş olduğumuz şeklinde poaça değildir. Poğaça nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, poça, poaça veya boğça olmayıp poğaça şeklindedir.

Poğaça yazılışı nasıldır?

Poğaça yazılışı nasıldır? Sorusunun cevabı da yine yukarıdaki alt başlıklarda da belirtmiş olduğumuz üzere poğaça şeklindedir. Kelimenin doğru yazılışının poğaça olduğunu mutlaka kavramalıyız. Gündelik hayatımızda sıkça kullanmış olduğumuz poğaça kelimesinin yazılışının nasıl olduğunu bilmezsek, bu gerçekten kötü bir durum olacaktır.

Poğaça nasıl yazılır TDK

Poğaça nasıl yazılır TDK konumuzun sonlarına doğru gelirken, TDK Türkçe Sözlük‘e, imla kılavuzuna, yazım kılavuzuna ve dil bilgisi kaynaklarına göre poğaça TDK konusunu kelimenin poğaça şeklinde yazıldığını belirterek bitirebiliriz.

Poğaça mı boğça mı?

Poğaça mı boğça mı? Diye soranlar içinde cevabımız, boğça şeklinde yazıldığında yanlış, poğaça şeklinde yazıldığında doğru olmaktadır.

Poğaça TDK

Sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunan kelimenin doğru yazılışını verirken yani poğaça kelimesinin doğru yazılışını verirken kullandığımız kaynaklar tamamen geçerli kaynaklardır. Kullandığımız kaynaklar arasında Türk Dil Kurumu, Büyük Türkçe Sözlük ve imla kılavuzu, yazım kılavuzu bulunmaktadır.

Yazımızın son kısmında da belirtecek olursak poğaça nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, poaça şeklinde, poça şeklinde ve boğça şeklinde olduğunda yanlış olmakta ve poğaça şeklinde yazıldığında TDK verilerine göre doğru olmaktadır.

Eğer karıştırdığınız başka yazımlar varsa, aşağıda bulunan ilgili linklere tıklayarak aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

poaça ✕ [YANLIŞ]

poça ✕ [YANLIŞ]

boğça ✕ [YANLIŞ]

poğaca ✕ [YANLIŞ]

poğaça ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Poğaçalar hazır mı kızım? Hazır değilse ve sen hala şu poğaçaların nasıl yapılacağını bilmiyorsan, mutlaka güzel bir poğaça tarifi bulup onu öğrenmelisin!

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/