Öyle ki

Öyle ki nasıl yazılır?

Öyle ki nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Öyle ki yazımı hususunda detaylı bilgileri verirken aynı zamanda öyleki ayrı mı bitişik mi yazılır? Öyle ki nasıl yazılır TDK konu ve sorularını da cevaplayacağız.

Türk Dil Kurumu verilerine göre ki’nin yazımının konu olduğu sık karıştırılan yazım yanlışları arasında olan öyle ki doğru yazılışı, bu yazımızda cevabını bulmuş olacaktır. Öyle ki nasıl yazılır? Sorusuna böyle bir giriş yaptıktan sonra alt başlıklarımızdan birincisi olan öyleki mi öyle ki mi? Sorumuzu cevaplayarak yazımıza başlayabiliriz.

Öyleki mi öyle ki mi?

Öyleki mi öyle ki mi? Sorusu sık sorulan sorular arasındadır. Türk Dil Kurumu yani TDK verilerine göre öyle ki nasıl yazılır? Sorusunun cevabı öyle ki şeklinde ayrı olmalıdır. Yani kelime birleşik yazıldığında yanlış, ayrı yazıldığında doğru olmaktadır.

Öyleki ayrı mı birleşik mi yazılır?

Öyleki ayrı mı birleşik mi yazılır? Sorusunun da cevabı, yukarıda belirttiğimiz bilgiler ışığında öyle ki şeklinde olmalıdır. Öyle ki yazımı, öyleki şeklinde olduğunda yani birleşik olarak yazıldığında ya da diğer bir tabirler bitişik olarak yazıldığında yanlış olmakta ve öyle ki şeklinde ayrı olarak yazıldığında doğru olmaktadır.

Öyle ki ne demek?

Öyle ki yazımı TDK konusuna kısaca değindikten sonra öyle ki ne demek? Ya da öyle ki kelime anlamı nedir? Sorularını da cevaplamak gerekirse kelimenin sözlükteki anlamı şu şekildedir: “bana öyle geliyor ki” 

Öyle ki İngilizce’de nasıl yazılır?

Öyle ki İngilizce yazımı nasıldır? Sorusunu da şu şekilde cevaplayabiliriz: “so much so that”

Öyleki nasıl yazılır TDK

Öyleki yazımı hakkında detaylı bir şekilde bilgi verdikten sonra öyle ki nasıl yazılır TDK konu başlığımızda da yazımızı özetlemek yerinde bir tercih olacaktır. Öyle ki nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, yukarıda da belirttiğimiz gibi bağlaç olan ki’nin yazımından dolayı ayrı olarak yazılan öyle ki şeklinde olmalıdır.

Kelime, öyleki şeklinde birleşik yazıldığında yanlış, öyle ki şeklinde ayrı olarak yazıldığında doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

öyleki ✕ [YANLIŞ]

öyle ki ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Artık ondan umudumu kesmiştim. Öyle ki umut artık aranmayacak kadar uzaklardaydı benim için…

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın