Ön söz

Ön söz nasıl yazılır?

Ön söz nasıl yazılır? Sorusu birçok kişi tarafından sorulmakta ve cevabı merak edilmektedir. Bu yazımızda ön söz nasıl yazılır TDK konusunu ele alarak ön söz ayrı mı bitişik mi yazılır? Ön söz yazımı nasıldır? Ön söz yazılışı nasıldır? Ön söz doğru yazılışı nasıldır? Sorularını cevaplamaya çalışacağız.

Ön söz kelimesi gündelik hayatta da sık bir şekilde kullanmakta olduğumuz kelimeler arasında yer almaktadır. Yazım kılavuzu ve Türk Dil Kurumu verileri ışığında sık yapılan yazım yanlışları arasında yer alan kelime yani ön söz doğru yazımı, önsöz şeklinde yazıldığında yanlış olmaktadır.

İnternette karşılaşabileceğiniz birçok kaynakta özellikle kitapların başlarında bulunan önsöz kelimesinin birleşik yazılacağına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Ancak Türk Dil Kurumu kontrollerimiz sonrasında ön söz yazımı hakkında doğru bilgilere ulaşarak sizlere ön söz nasıl yazılır? Sorusunun cevabının ön söz şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.

Ön söz mü önsöz mü?

Ön söz mü önsüz mü? İkilemine de bir son vermek adına ön söz kelimesinin ayrı yazıldığını Türk Dil Kurumu ve TDK Türkçe Sözlük verileri ışığında söyleyebiliriz.

Ön söz ayrı mı birleşik mi yazılır?

Ön söz ayrı mı birleşik mi yazılır? Sorusu da sıklıkla sorulan sorular arasında yerini almaktadır. Ön söz nasıl yazılır? Sorusunun alternatif sorularından birisi olan bu soru aynı zamanda ön söz ayrı mı bitişik mi yazılır? Sorusuyla da ifade edilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ön söz nasıl yazılır? Sorusunun cevabının net bir şekilde ön söz şeklinde olduğunu söyleyebiliriz. Yani kelime bitişik değil ayrı yazılmalıdır.

Ön söz ne demek?

Ön söz ne demek? Ön söz ne anlama geliyor? Ön söz kelime anlamı nedir? Sorularını da yine TDK aracılığıyla yapacak olursak, karşımıza şu tanım çıkmaktadır: “Kitapların giriş kısmına konulan, o eserin konusunu, amacını, işleniş biçimini anlatan yazı, sunuş, söz başı, ön deyi, mukaddime”

Ön söz İngilizce’de nasıl yazılır?

Ön söz İngilizce yazımı nasıldır? Önsöz İngilizce nasıl yazılır? Sorularının cevabı ise şu kelimeyle ifade edilebilmektedir: “preface”

Ön söz nasıl yazılır TDK

Mukaddime, giriş, kitapların giriş kısmı, sunuş, söz başı kelimeleriyle de ifade edilen ön söz kelimesi nasıl yazılır TDK konumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kısaca hatırlatacak olursak ön söz nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, önsöz şeklinde olduğunda yanlış, ön söz yazımı ön söz şeklinde ayrı yazıldığında doğru olmaktadır.

 

Kelimenin Doğru Yazılışı

önsöz ✕ [YANLIŞ]

ön söz ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Kitapların ön sözünü okumayı ihmal etmeyin. Her kitabın ana mesajı ve en öz konusu, ön sözünde gizlidir.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın