Olur olmaz

Olur olmaz nasıl yazılır?

Olur olmaz nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda en net ve en doğru şekilde, Türk Dil Kurumu verileri ışığında cevap vermeye çalışacak ve olur olmaz ayrı mı bitişik mi yazılır? İkilemine bir son vererek olur olmaz yazımı hakkında doğru bilgilere ulaşmış olacağız. Olur olmaz kelimesi, yersiz olarak söylenen sözleri ve rastgele kişileri nitelemek için kullanılan ikilemelerden bir tanesidir. Olur olmaz doğru yazılışı ise hemen aşağıda görüldüğü şekildedir. Çoğu ikilemenin ayrı yazıldığı gibi bu kelimenin de yazılışı ayrıdır. Olur olmaz nasıl yazılır? Sorusunun cevabını renklendirilmiş kısımda bulabilir ve kelimenin cümle içinde nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

olurolmaz ✕ [YANLIŞ]

olur olmaz ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Olur olmaz yerlerde, saçma sapan konuşmaların var ya… İşte bunlar beni bitiriyor.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Olagelen

Olagelen nasıl yazılır?

Olagelen nasıl yazılır? Sorusu bu yazımızın merkezinde konu olacak ve cevabını bu yazıyla birlikte bulacaktır. Olagelen nasıl yazılır? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilen yazımlardan bir tanesidir. İnsanların olagelen yazımı hakkında çelişkiye düşmeleri ise kelimenin ayrı mı birleşik mi yazılacağı hususundadır.

Bu noktada olagelen ayrı mı birleşik mi? Sorusu da sorulmaktadır. Türk Dil Kurumu verilerine göre Olagelen TDK birleşik yazılmaktadır. Yani kelimenin doğru yazılışı, ola gelen şeklinde ayrı değil olagelen şeklinde birleşiktir.

Olagelen mi ola gelen mi?

Olagelen mi ola gelen mi? Sorusu da olagelen nasıl yazılır? Sorusuyla aynı cevabı bizden istemektedir. Olagelen doğru yazılışı hakkında yukarıdaki cümlelerde bir kural belirtmiştik. Aynı durum bu sorunun cevabı için de geçerlidir. Olagelen kelimesinin doğru yazılışı, olagelen şeklinde olmalıdır.

Olagelen nasıl yazılır TDK

Olagelen nasıl yazılır TDK başlığımızda yazımızı güzelce bir toparlayacak olursak olagelen nasıl yazılır? Sorusunun cevabının kelimenin birleşik olarak yazıldığı şeklinde olduğunu söylemiştik. Yani olagelen yazımı hakkında TDK verilerine göre doğru cevabı vermiştik.

Bu cevaba göre kelimenin sıkça karıştırılan yanlış yazımı ola gelen şeklindedir. Çoğu kişi sözcüğün ayrı yazıldığını zannetmektedir. Ancak bu durum Türk Dil Kurumuna göre kesinlikle yanlıştır. Olagelen nasıl yazılır TDK başlığında da bu noktayı tekrardan belirtmiş olalım.

Kısacası olagelen nasıl yazılır? Sorusunun cevabı olagelen şeklinde birleşiktir ve ola gelen şeklinde ayrı değildir.

Kelimenin Doğru Yazılışı

ola gelen ✕ [YANLIŞ]

olagelen ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Olagelen sıkıntılar sebebiyle ilişkimizi noktalamak zorunda kaldık. Evet bu durum ikimizi de yıprattı ancak yapılacak pek de bir şey yoktu. Her şey üst üste gelmiş ve bizi zor duruma sokmuştu. İçinden nasıl çıkacağını bilemediğimiz bu durumun içinde tabiri caizse hapsolmuştuk. Tek çıkış yolumuz buydu. Maalesef…

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/