Metcezir

Metcezir nasıl yazılır?

Med cezir nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız ve metcezir nasıl yazılır TDK konusunun tüm detaylarına değinerek kelimenin medcezir mi metcezir mi med cezir mi met cezir mi? İkilemleri arasından çıkmasını sağlayacağız. Metcezir nasıl yazılır? Sorusu birçok kişi tarafından cevabı merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Merak edilen bu soruya med cezir yazımı hakkında bilgiler vererek cevap vereceğiz. Buyurun ilk alt başlığımız olan metcezir mi medcezir mi? Sorusuna cevap vererek yazımıza başlayalım.

Metcezir mi medcezir mi?

Metcezir mi medcezir mi? Sorusuna vereceğimiz cevap, Türk Dil Kurumu verileri ve yazım kuralları verileri bağlamında metcezir şeklinde olacaktır. Kelimenin genel olarak medcezir şeklinde yazıldığı zannedilmektedir. Böyle zannedilmesinin en büyük sebebi, Türkiye’de bir ara bayağı popüler olan ve hala belirli sahne kesitleri sürekli olarak Youtube’da izlenen medcezir dizisinden kaynaklanmaktadır.

Medcezir doğru yazımı ve medcezir doğru yazılışı nasıldır? Diye soranlara vereceğimiz cevap, kelimenin bildiğimizin aksine metcezir şeklinde yazıldığında doğru olduğudur.

Metcezir ayrı mı birleşik mi yazılır?

Gelgit anlamını karşılayan metcezir ayrı mı birleşik mi yazılır? Ya da medcezir bitişik mi yazılır? Sorularına da değinmek gerekirse cevabımız, yukarıda da belirttiğimiz gibi metcezir şeklinde olacaktır. Yani kelime hem “t” harfi ile hem de bitişik yazılmaktadır.

Metcezir ne demek?

Metcezir TDK kelimesinin anlamı, Türk Dil Kurumu verilerine göre “gelgit” sözcüğünü karşılamaktadır. Metcezir ne demek? Sorusuna vereceğimiz cevap, gelgit şeklinde olacaktır. Yani medcezir anlamı, gelgit kelimesiyle karşılanabilmektedir.

Metcezir İngilizce’de nasıl yazılır?

Med-cezir yani metcezir İngilizce yazılışı şu kelimeyle ifade edilmektedir: “tide”

Medcezir nasıl yazılır TDK

Medcezir nasıl yazılır TDK konusuna son olarak değinecek olursak, gelgit anlamını karşılayan ve İngilizce’de tide kelimesiyle ifade edilen metcezir nasıl yazılır? Sorusunun cevabının medcezir şeklinde olmadığını veya med cezir şeklinde olmadığını ve metcezir şeklinde olduğunu öğrendik.

Kelime medcezir, med cezir, met cezir şekillerinde yazıldığında yanlış olmakta ve metcezir şeklinde yazıldığında Türk Dil Kurumu verilerince doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

med cezir ✕ [YANLIŞ]

medcezir ✕ [YANLIŞ]

met cezir ✕ [YANLIŞ]

metcezir ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Bu azgın sularda metcezir görülmesi, yüz yılda bir ancak mümkün olabilir.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın