Kurdele

Kurdele nasıl yazılır?

Kurdele nasıl yazılır? Başlıklı yazımızda, kurdele mi kurdela mı? Çelişkisine bir son verecek ve kurdele TDK doğru yazılışını, siz değerli okuyucularımıza en net ve en detaylı şekilde aktarmaya çalışacağız. Kurdele nasıl yazılır? Sorusunu, bu yazımıza konu olarak seçmemizdeki en önemli sebep kurdele doğru yazımı hususunda çok karıştırılan hususların yer almasıdır.

Kurdele TDK kelimesinin doğru yazımını verirken kurdele mi kurdela mı? Sorusuna ve kurdele nasıl yazılır? Kurdela nasıl yazılır? Kurdela doğru yazımı nasıldır? Kurdele doğru yazılışı nasıldır? Sorularına da cevap vermiş olacağız.

Kurdele nasıl yazılır? Sorusunun cevabını sizlere aktarırken kelimenin doğru yazılışını en alttaki başlıklarda renklendirilmiş bir şekilde verecek ve kurdele kelimesinin doğru yazılışını örnek bir cümlede kullanacağız. Tüm bunları yapmamızın sebebi Türk Dil Kurumuna göre kurdele kelimesinin doğru yazılışını, hiç unutmayacağınız şekilde aklınızda kalmasını sağlamaktır.

Kurdele nasıl yazılır TDK başlıklı konumuza buyurun geçelim. Kurdele nasıl yazılır? Sorusuna geçmeden önce ilk alt başlığımız olan kurdele doğru yazılışı nasıldır? Sorusunun cevabını, detaylı bir şekilde vermeye çalışalım.

Kurdele doğru yazılışı nasıldır?

Kurdele nasıl yazılır? Ya da diğer soru alternatifiyle kurdele doğru yazılışı nasıldır? Sorumuzun cevabı, kurdela şeklinde olmamalı ve kurdele şeklinde olmalıdır. Kurdela mı kurdele mi? Sorusunun sorulmasına sebep olan kelimenin sadece bir harf değiştirilmesiyle doğru ve bir harf değiştirilmesiyle yanlış olabilmesidir. Yapmamız gereken şey kurdele nasıl yazılır? Sorusunun cevabını, sözcüğün “a” harfi ile yazılmasını aklımızda tutmayıp, “e” harfi ile biten şekliyle aklımızda tutmamızdır.

Kurdela mı kurdele mi?

Kurdele mi kurdela mı? Sorusunun cevabı da yukarıda belirttiğimiz şekilde kurdela olmamalı ve Türk Dil Kurumu verilerine göre kurdele şeklinde olmalıdır.

Kurdele nasıl yazılır TDK

Kurdele nasıl yazılır TDK sözlüğüne göre kurdela şeklinde yazılmamalıdır. Kelimenin yanlış yazımı ve yazım yanlışları arasında sık karıştırılan kelimeler arasında yer alan yazılışı, kurdela şeklindedir. Ancak kurdela doğru yazımı ve kurdele TDK, kurdele şeklinde olmalıdır.

Kurdele nedir?

Kurdele nedir? Sorusunun veya kurdele ne demek? Sorusunun cevabını da Türk Dil Kurumu sözlükleriyle vermiş olalım. Kurdelenin sözlükteki anlamı şu şekildedir: “giyecekleri süslemek, bir şey bağlamak vb. için kullanılan, ipekten ya da herhangi bir kumaştan yapılmış enlice şerit.”

Kurdele TDK

Son alt başlığımız olan kurdele TDK veya diğer yazılış şekliyle yani yanlış yazılış şekliyle kurdela TDK, kurdele şeklinde yazılmalıdır.

Yazım yanlışları arasında sık yapılan yazım hataları arasında yerini alan kurdele sözcüğü, Türk Dil Kurumu verilerine ve imla kılavuzu verilerine göre kurdela şeklinde yazılırsa yanlış, kurdele şeklinde yazılırsa doğru olmaktadır. Yani kurdele nasıl yazılır? Sorumuzun cevabı, kurdela değil kurdele olmalıdır..

Kelimenin Doğru Yazılışı

kurdela ✕ [YANLIŞ]

kordela ✕ [YANLIŞ]

kordale ✕ [YANLIŞ]

kurdele ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Şu paketi kurdele ile süsleyelim de doğum günü hediyesi olduğu belli olsun. Yoksa normal hediyelerden farkı ne olacak. Getir oğlum masanın üzerindeki kurdeleyi bana.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın