Kartpostal

Kartpostal nasıl yazılır?

Kartpostal nasıl yazılır? Sorusuna yazımızda en detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız ve bir kartpostal örneği paylaşarak kartpostal yazımı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Öncelikle belirtmek gerekir ki kartpostal mı kart postal mı? Sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle Türk Dil Kurumu verilerine göre kartpostal yazımı, sık karıştırılan kelimeler arasında yerini almıştır. Kelimenin karıştırılmasının sebebi ise, ayrı mı bitişik mi yazılacağını ilişkin husustur.

Kartpostal nasıl yazılır TDK konulu bu yazımızı, yukarıda da belirttiğimiz sebepler üzerine kaleme aldık. Kartpostal mı kart postal mı? Alt başlığı ile yazımıza giriş yapmış olalım.

Kartpostal mı kart postal mı?

Kartpostal mı kart postal mı? Diye soracak olursak bu sorunun kartpostal nasıl yazılır? Sorusunun bir alternatifi olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kartpostal kelimesinin yazılışı ayrı olduğunda yanlış olmakta ve farklı bir anlama çıkmaktadır. Ancak kartpostal doğru yazılışı, kelimenin birleşik olarak kartpostal şeklinde yazılmasıyla görülmektedir.

Kartpostal ayrı mı birleşik mi yazılır?

Kartpostal ayrı mı birleşik mi yazılır? Sorusuna da yukarıdaki bilgiler ışığında cevap verecek olursak, kartpostal kelimesinin birleşik olarak yazıldığını söyleyebiliriz.

Kartpostal ne demek?

Kartpostal ne demek? Ya da kartpostal anlamı nedir? Sorularını da bilmeyenler için söyleyecek olursak kelimenin Türk Dil Kurumu tarafından belirtilen anlamı şu şekildedir: “Genellikle dikdörtgen biçiminde ince kartondan yapılmış, bir yüzü resimli, zarflı veya zarfsız gönderilen posta kartı, kart”

Kartpostal İngilizce’de nasıl yazılır?

Kartpostal İngilizce nasıl yazılır? Ya da kartpostal İngilizce yazımı nasıldır? Sorularını da İngilizce kelime dağarcığımızı geliştirmek adına cevaplayacak olursak kelimenin İngilizce yazılışının “postcard” şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.

Kartpostal örneği nasıl yazılır? 

Kartpostal örneği arayan kişiler için aşağıdaki görseli bulduk. Kartpostal nasıl yazılmalı? Kartpostal nasıl yazılır örneği gibi aramalarda sonuç almak isteyenler aşağıdaki görselden yararlanabilirler.

kartpostal örneği - kartpostal nasıl yazılır - kartpostal nasıl yazılır örneği
kartpostal örneği

Kartpostal nasıl yazılır TDK

Kartpostal nasıl yazılır? Sorusuna genel hatlarıyla değindikten sonra kartpostal nasıl yazılır TDK alt başlığımızda yazımızı özetleyecek olursak kartpostal mı kart postal mı? İkilemine tam anlamıyla bir son vermiş olacağız.

Kartpostal nasıl yazılır? Diye soranlar için en kısa şekilde vereceğimiz cevap, kelimenin ayrı olarak yazılmadığı ve birleşik, bitişik olarak yazıldığı yönünde olacaktır. Yani kartpostal kelimesi, kart postal şeklinde ayrı olarak yazıldığında Türk Dil Kurumu yani TDK verilerine göre yanlış olmakta, kartpostal şeklinde birleşik olarak yazıldığında TDK Türkçe Sözlük ve yazım kılavuzu verilerine göre doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

kart postal ✕ [YANLIŞ]

kartpostal ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Yaz aylarında bir kartpostal elime geçmişti. Üzerinde ne yazıldığını merak etmeden çekmeceme atmıştım o güzelim kartpostalı. Sonrasında çekmecemi açıp baktığımda kartpostalı babamın yolladığını gördüm. Hüzünlendim. Ağladım. Çünkü babam şimdi çok uzaklardaydı. Gözleri kapalıydı. Toprak altındaydı.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın