Kanserojen

Kanserojen nasıl yazılır?

Kanserojen nasıl yazılır? Sorusu cevabı merak edilen sorular arasında yerini almaktadır. Kanserojen yazımı hakkında bu kadar yanılgının olmasının sebebi kelimenin yabancı kökenli olmasından kaynaklanmaktadır. Genel olarak bu tarz kelimeler, bahsettiğimiz köken olayından dolayı karıştırılmakta ve kanserojen nasıl yazılır? Gibi sorular sorulmaktadır.

Bu yazımızda kanserojen nasıl yazılır? Sorusuna en detaylı şekilde cevap vermeye çalışacağız. Kanserojen kelimesini genel olarak gıda malzemeleri söz konusu olunca kullanmaktayız. Kanser yapan, kansere neden olan, özdek gibi anlamları karşılayan kanserojen kelimesinin doğru yazılışı, kanserojen şeklinde olmalıdır.

Gündelik hayatta da çoğu kez haberlerde olsun başka platformlarda olsun karşılaştığımız kanserojen yazımı hakkında doğru bilinen yanlışlar, kanserojen nasıl yazılır? Sorusunu konu alan bu yazımızla birlikte son bulmuş olacaktır. Türk Dil Kurumuna göre kanserojen yazılışı, kansorojen veya kansarojen şeklinde yazıldığında yanlış olmaktadır. Kanserojen nasıl yazılır TDK konusuna bu yanlış yazımlar sebebiyle değinmiş bulunmaktayız. Kelimenin doğru yazılışı, kanserojen şeklinde olmalıdır.

Kanserojen mi kansorojen mi?

Kanserojen mi kansorojen mi? Ya da kansarojen mi kansorojen mi kanserojen mi? Soruları da ayrı bir ikilem oluşturmaktadır. Yazım kuralları çerçevesinde kanserojen nasıl yazılır? Sorusuyla aynı kapıya çıkan bu soruların da cevapları yine yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere kanserojen şeklinde olmalıdır.

TDK aramalarında kanserojen TDK şeklinde bir arama yaptığımızda da doğru sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz. Kanserojen kelimesinin doğru yazılışı da hem imla kılavuzu hem yazım kılavuzu çerçevesinde ve Türk Dil Kurumu verileri ışığında kanserojen şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Kanserojen nasıl yazılır TDK

Kanserojen nasıl yazılır TDK konusuna da son kez değinerek yazımızı toparlayacak olursak, sık karıştırılan kelimeler arasında bulunan kelimenin kansorojen veya kansarojen şeklinde yazılmadığını artık öğrenmiş durumdayız. Yazımızın konusu oluşturan sorumuzun yani kanserojen nasıl yazılır? Sorusunun cevabı da haliyle kanserojen olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kanserojen yazımı hakkında artık tamamen doğru bilgilere sahipsiniz. Türk Dil Kurumu ve TDK Türkçe Sözlük kaynaklarınca da doğrulamış olduğumuz kanserojen kelimesinin doğru yazılışı, yazımızı okuduktan sonra aklınızda kalmış olacaktır. Kelimenin doğru ve yanlış yazımlarının renklendirilmiş formatına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

kansorojen ✕ [YANLIŞ]

kansarojen  ✕ [YANLIŞ]

kanserojen ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Maalesef ki günümüzde birçok gıda maddesinde kanserojen unsurlar bulunuyor. Bunun önüne geçilmesi ve kanserojen maddelerin kullanımına bir son verilmesi gerekiyor.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın