Küçükken

Küçükken nasıl yazılır?

Küçükken nasıl yazılır? Sorusunu Türk Dil Kurumu verileri ışığında cevaplamaya ve bu konu hakkında merak edilenleri gidermeye çalışacağız. Öncelikle TDK kapsamında sık karıştırılan kelimeler arasında yer alan küçükken kelimesinin doğru yazılışı, herkes tarafından bilinmelidir. Çünkü bu kelime, gündelik hayatta sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Küçükken nasıl yazılır? Diye soracak olursak cevabımız, küçükken şeklinde olacaktır. Bu yazım dışındaki diğer tüm yazımlar yanlıştır. Bu nedenle küçükken doğru yazımı bir önceki cümlede yazdığımız gibidir.

Küçükken mi küççükken mi?

Küçükken mi küççükken mi? Sorusu da aslında küçükken nasıl yazılır? Sorusunun bir alternatifini oluşturmaktadır. Bu soruya da vereceğimiz cevap yine aynı olacaktır. Soruların farklı olması cevapların da farklı olacağı anlamına gelmemektedir. Küçükken TDK verilerine göre küççükken şeklinde yazılmamaktadır. Küçükken doğru yazılışı, küççükken veya küçük ken veya küçükkene şeklinde değil, küçükken şeklindedir.

Küçükken nasıl yazılır TDK

Küçükken nasıl yazılır TDK başlığında da yazımızı özetlemek gerekirse küçükken doğru yazılışı, küçükken şeklinde olmalıdır. Aşağıda doğru yazımların ve sık yapılan yanlışların renklendirilmiş hali bulunmaktadır. O kısma göz atarak kelimenin doğru halinin aklınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

küççükken ✕ [YANLIŞ]

küçükkene ✕ [YANLIŞ]

küçük ken ✕ [YANLIŞ]

küçükken ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Küçükken birlikte top oynardık hatırlar mısın? Akşam ezanı okununca da koşa koşa eve giderdik.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Kartpostal

Kartpostal nasıl yazılır?

Kartpostal nasıl yazılır? Sorusuna yazımızda en detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız ve bir kartpostal örneği paylaşarak kartpostal yazımı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Öncelikle belirtmek gerekir ki kartpostal mı kart postal mı? Sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle Türk Dil Kurumu verilerine göre kartpostal yazımı, sık karıştırılan kelimeler arasında yerini almıştır. Kelimenin karıştırılmasının sebebi ise, ayrı mı bitişik mi yazılacağını ilişkin husustur.

Kartpostal nasıl yazılır TDK konulu bu yazımızı, yukarıda da belirttiğimiz sebepler üzerine kaleme aldık. Kartpostal mı kart postal mı? Alt başlığı ile yazımıza giriş yapmış olalım.

Kartpostal mı kart postal mı?

Kartpostal mı kart postal mı? Diye soracak olursak bu sorunun kartpostal nasıl yazılır? Sorusunun bir alternatifi olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kartpostal kelimesinin yazılışı ayrı olduğunda yanlış olmakta ve farklı bir anlama çıkmaktadır. Ancak kartpostal doğru yazılışı, kelimenin birleşik olarak kartpostal şeklinde yazılmasıyla görülmektedir.

Kartpostal ayrı mı birleşik mi yazılır?

Kartpostal ayrı mı birleşik mi yazılır? Sorusuna da yukarıdaki bilgiler ışığında cevap verecek olursak, kartpostal kelimesinin birleşik olarak yazıldığını söyleyebiliriz.

Kartpostal ne demek?

Kartpostal ne demek? Ya da kartpostal anlamı nedir? Sorularını da bilmeyenler için söyleyecek olursak kelimenin Türk Dil Kurumu tarafından belirtilen anlamı şu şekildedir: “Genellikle dikdörtgen biçiminde ince kartondan yapılmış, bir yüzü resimli, zarflı veya zarfsız gönderilen posta kartı, kart”

Kartpostal İngilizce’de nasıl yazılır?

Kartpostal İngilizce nasıl yazılır? Ya da kartpostal İngilizce yazımı nasıldır? Sorularını da İngilizce kelime dağarcığımızı geliştirmek adına cevaplayacak olursak kelimenin İngilizce yazılışının “postcard” şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.

Kartpostal örneği nasıl yazılır? 

Kartpostal örneği arayan kişiler için aşağıdaki görseli bulduk. Kartpostal nasıl yazılmalı? Kartpostal nasıl yazılır örneği gibi aramalarda sonuç almak isteyenler aşağıdaki görselden yararlanabilirler.

kartpostal örneği - kartpostal nasıl yazılır - kartpostal nasıl yazılır örneği
kartpostal örneği

Kartpostal nasıl yazılır TDK

Kartpostal nasıl yazılır? Sorusuna genel hatlarıyla değindikten sonra kartpostal nasıl yazılır TDK alt başlığımızda yazımızı özetleyecek olursak kartpostal mı kart postal mı? İkilemine tam anlamıyla bir son vermiş olacağız.

Kartpostal nasıl yazılır? Diye soranlar için en kısa şekilde vereceğimiz cevap, kelimenin ayrı olarak yazılmadığı ve birleşik, bitişik olarak yazıldığı yönünde olacaktır. Yani kartpostal kelimesi, kart postal şeklinde ayrı olarak yazıldığında Türk Dil Kurumu yani TDK verilerine göre yanlış olmakta, kartpostal şeklinde birleşik olarak yazıldığında TDK Türkçe Sözlük ve yazım kılavuzu verilerine göre doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

kart postal ✕ [YANLIŞ]

kartpostal ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Yaz aylarında bir kartpostal elime geçmişti. Üzerinde ne yazıldığını merak etmeden çekmeceme atmıştım o güzelim kartpostalı. Sonrasında çekmecemi açıp baktığımda kartpostalı babamın yolladığını gördüm. Hüzünlendim. Ağladım. Çünkü babam şimdi çok uzaklardaydı. Gözleri kapalıydı. Toprak altındaydı.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Kılavuz

Kılavuz nasıl yazılır?

Kılavuz nasıl yazılır? Sorusu, birçok kişi tarafından merak edilen sorulardan bir tanesidir. Kılavuz nasıl yazılır? Sorusunu soran herkesin merak ettiği nokta ise kılavuz kelimesi yazılırken “k” harfi ile “l” harfi arasında “I” harfinin olup olmayacağıdır. Bu karışıklığı gidermek amacıyla kılavuz nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda cevap vereceğiz.

Kılavuz kelimesi, gündelik hayatta kullandığımız kelimeler arasında yer almaktadır. Kelimenin doğru yazılışı hakkında oldukça karıştırılan bir husus vardır. Bu husus yukarıda da bahsetmiş olduğumuz “I” harfinin arada kullanılmasına ilişkindir. Bu noktada karşımıza kılavuz nasıl yazılır? Sorusu ve kılavuz mu klavuz mu? Sorusu çıkmaktadır.

Kılavuz kelimesinin doğru yazılışı klavuz şeklinde değildir. Kelimenin doğru yazılışı kılavuz şeklinde olmalıdır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

klavuz ✕ [YANLIŞ]

kılavuz ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

İmla kılavuzuna bakmadan noktalama işaretlerinin kullanıldığı yerleri tam olarak anlamak mümkün değil.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Kurdele

Kurdele nasıl yazılır?

Kurdele nasıl yazılır? Başlıklı yazımızda, kurdele mi kurdela mı? Çelişkisine bir son verecek ve kurdele TDK doğru yazılışını, siz değerli okuyucularımıza en net ve en detaylı şekilde aktarmaya çalışacağız. Kurdele nasıl yazılır? Sorusunu, bu yazımıza konu olarak seçmemizdeki en önemli sebep kurdele doğru yazımı hususunda çok karıştırılan hususların yer almasıdır.

Kurdele TDK kelimesinin doğru yazımını verirken kurdele mi kurdela mı? Sorusuna ve kurdele nasıl yazılır? Kurdela nasıl yazılır? Kurdela doğru yazımı nasıldır? Kurdele doğru yazılışı nasıldır? Sorularına da cevap vermiş olacağız.

Kurdele nasıl yazılır? Sorusunun cevabını sizlere aktarırken kelimenin doğru yazılışını en alttaki başlıklarda renklendirilmiş bir şekilde verecek ve kurdele kelimesinin doğru yazılışını örnek bir cümlede kullanacağız. Tüm bunları yapmamızın sebebi Türk Dil Kurumuna göre kurdele kelimesinin doğru yazılışını, hiç unutmayacağınız şekilde aklınızda kalmasını sağlamaktır.

Kurdele nasıl yazılır TDK başlıklı konumuza buyurun geçelim. Kurdele nasıl yazılır? Sorusuna geçmeden önce ilk alt başlığımız olan kurdele doğru yazılışı nasıldır? Sorusunun cevabını, detaylı bir şekilde vermeye çalışalım.

Kurdele doğru yazılışı nasıldır?

Kurdele nasıl yazılır? Ya da diğer soru alternatifiyle kurdele doğru yazılışı nasıldır? Sorumuzun cevabı, kurdela şeklinde olmamalı ve kurdele şeklinde olmalıdır. Kurdela mı kurdele mi? Sorusunun sorulmasına sebep olan kelimenin sadece bir harf değiştirilmesiyle doğru ve bir harf değiştirilmesiyle yanlış olabilmesidir. Yapmamız gereken şey kurdele nasıl yazılır? Sorusunun cevabını, sözcüğün “a” harfi ile yazılmasını aklımızda tutmayıp, “e” harfi ile biten şekliyle aklımızda tutmamızdır.

Kurdela mı kurdele mi?

Kurdele mi kurdela mı? Sorusunun cevabı da yukarıda belirttiğimiz şekilde kurdela olmamalı ve Türk Dil Kurumu verilerine göre kurdele şeklinde olmalıdır.

Kurdele nasıl yazılır TDK

Kurdele nasıl yazılır TDK sözlüğüne göre kurdela şeklinde yazılmamalıdır. Kelimenin yanlış yazımı ve yazım yanlışları arasında sık karıştırılan kelimeler arasında yer alan yazılışı, kurdela şeklindedir. Ancak kurdela doğru yazımı ve kurdele TDK, kurdele şeklinde olmalıdır.

Kurdele nedir?

Kurdele nedir? Sorusunun veya kurdele ne demek? Sorusunun cevabını da Türk Dil Kurumu sözlükleriyle vermiş olalım. Kurdelenin sözlükteki anlamı şu şekildedir: “giyecekleri süslemek, bir şey bağlamak vb. için kullanılan, ipekten ya da herhangi bir kumaştan yapılmış enlice şerit.”

Kurdele TDK

Son alt başlığımız olan kurdele TDK veya diğer yazılış şekliyle yani yanlış yazılış şekliyle kurdela TDK, kurdele şeklinde yazılmalıdır.

Yazım yanlışları arasında sık yapılan yazım hataları arasında yerini alan kurdele sözcüğü, Türk Dil Kurumu verilerine ve imla kılavuzu verilerine göre kurdela şeklinde yazılırsa yanlış, kurdele şeklinde yazılırsa doğru olmaktadır. Yani kurdele nasıl yazılır? Sorumuzun cevabı, kurdela değil kurdele olmalıdır..

Kelimenin Doğru Yazılışı

kurdela ✕ [YANLIŞ]

kordela ✕ [YANLIŞ]

kordale ✕ [YANLIŞ]

kurdele ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Şu paketi kurdele ile süsleyelim de doğum günü hediyesi olduğu belli olsun. Yoksa normal hediyelerden farkı ne olacak. Getir oğlum masanın üzerindeki kurdeleyi bana.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Kara sevda

Kara sevda nasıl yazılır?

Umutsuz ve güçlü aşkları ifade etmek için kullanılan kara sevda kelimesi, genellikle karasevda şeklinde birleşik yazılmakta ve Türk Dil Kurumu verilerine göre yazım yanlışı yapmaktadır. Kara sevda nasıl yazılır? Diye sorduğumuzda cevabımız, TDK‘ya göre kara sevda şeklinde olmalıdır. Sözcüğün doğru yazılışı, belirtildiği şekilde ayrı olarak yazılmış halidir.

Kelimenin Doğru Yazılışı

karasevda ✕ [YANLIŞ]

kara sevda ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Düştük bir kara sevdaya, tattık bir kez aşkın acısını.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/