İzolasyon

İzolasyon nasıl yazılır?

Bu yazımızda, izolasyon nasıl yazılır? Sorusunu inceleyecek ve en detaylı bir biçimde izalasyon mu izolasyon mu? Sorusunun cevabını vereceğiz. Cevaplarımızı verirken aynı zamanda izolasyon nasıl yazılır TDK konusuna işaret eden diğer sorulara da değineceğiz. Diğer sorulardan kastımız, izalasyon nasıl yazılır? İzolasyon doğru yazımı nasıldır? İzolasyon TDK gibi sorular ve başlıklardır.

İzolasyon nasıl yazılır? Sorusunun birçok kişi tarafından karıştırıldığını belirtmek gerekir. Kelimenin doğru yazılışı İzalasyon şeklinde bilinmektedir ancak izolasyon kelimesinin doğru yazılışı, “iz” harflerinden sonra “a” harfinin gelmesiyle oluşmamakta ve “iz” harflerinden sonra “o” harfinin gelmesiyle oluşmaktadır.

Türk Dil Kurumu ve imla kılavuzu verilerine göre izolasyon kelimesinin doğru yazılışı, bu yazımızda sizlere en detaylı bir şekilde verilecek ve izolasyon TDK kalıbının kafanızda yer etmesi için elden gelenin en iyisi yapılacaktır.

İzolasyon doğru yazılışı nasıldır?

İzolasyon nasıl yazılır? Sorusuna Türk Dil Kurumu perspektifinden cevap vermek gerekirse kelimenin sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. İzolasyon kelimesinin doğru yazımı hakkında birçok görüş bulunmaktadır ancak bizlerin esas alacağı kaynak TDK verileridir. Çünkü bildiğimiz üzere Türk Dil Kurumu, Türkçe‘deki en asıl ve en doğru kılavuz kaynağımızdır.

İzalasyon nasıl yazılır? Sorusunun cevabına da gelecek olursak, kelimenin doğru yazılışı izalasyon şeklinde olmamalı ve Türk Dil Kurumuna göre izolasyon şeklinde olmalıdır.

İzalasyon mu İzolasyon mu?

İzalasyon mu izolasyon mu? Sorumuzun cevabı da yukarıda belirttiğimiz şekilde ikinci seçenek yani izolasyon şeklinde olacaktır.

İzolasyon nedir? İzolasyon ne demek?

İzolasyon kelimesinin anlamını ve hangi dil ailesinden geldiğini merak edenler için izolasyon nedir? Ve izolasyon ne demek? Sorularının da cevabını vermek, yerinde bir tercih olacaktır. İzolasyon kelimesinin anlamı, “yalıtım” demektir. İzolasyon kelimesinin dilimize geldiği dil ise, Türk Dil Kurumuna göre Fransızca’dır.

İzolasyon TDK

İzolasyon TDK konumuzu, kelimenin doğru yazılışını renklendirilmiş bir şekilde vererek sonlandıralım. İzolasyon nasıl yazılır? Sorusunun cevabı izalasyon şeklinde değildir. İzolasyon doğru yazımı izolasyon şeklinde olmalıdır.

Yazım yanlışları arasında en çok karıştırılan kelimelerden birisi olan izolasyon kelimesinin doğru yazılışı izalasyon değil izolasyondur.

Kelimenin Doğru Yazılışı

izalasyon ✕ [YANLIŞ]

izalosyon ✕ [YANLIŞ]

izolasyon ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Bu binaya izolasyon yaptırmamız lazım. Yoksa kışın çok üşürüz beyler. Yalıtımsız binalar artık önemini yitiriyor. Ne kadar yalıtım o kadar az doğal gaz faturası… Ona göre yani.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Yorum yapın