İyi ki

İyi ki nasıl yazılır?

Bu yazımızda, iyi ki nasıl yazılır? Sorusunu inceleyecek ve cevaplamaya çalışacağız. İyi ki nasıl yazılır? Sorusunu cevaplarken iyi ki mi iyiki mi? İyi ki doğru yazılışı nasıldır? İyi ki yazım kuralı nasıldır? İyi ki ayrı mı yazılır? İyiki birleşik mi yazılır? İyi ki TDK konu ve sorularına da cevap vermeye çalışacağız.

İyi ki yazım kuralı hakkındaki problem, ki bağlacının yazımının tam olarak bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. İyi ki nasıl yazılır? Sorusu ve diğer soru alternatifleri, bu sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır. İyi ki nasıl yazılır? Sorusunun sorulmasının sebebi de iyi ki kelimesinin sık karıştırılan kelimeler arasında bulunması ve birleşik kelimeler arasında bulunmamasıdır.

İyi ki doğru yazılışı nasıldır? Diye soran değerli okurlarımız için hazırladığımız bu detaylı yazımızı, buyurun birlikte okuyalım ve iyi ki kelimesinin doğru yazılışını iyice kavrayarak ki bağlacının yazımının aklımızda tam olarak yer etmesini sağlayalım.

İyi ki doğru yazılışı nasıldır?

İyi ki doğru yazılışı nasıldır? Diye soracak olursak cevabımız, ki bağlacının buradaki yazımından dolayı iyiki şeklinde birleşik yazılmamaktadır. Kelime, iyi ki şeklinde yazıldığında Türk Dil Kurumu verileri, TDK sözlük ve TDK yazım kılavuzu bakımından doğru olmaktadır.

İyiki mi iyi ki mi?

İyiki mi iyi ki mi? Sorusunun cevabı da yine iyi ki yazım kuralı hakkında sorulmakta olan bir sorudur. Yukarıda da belirttiğimiz şekilde bu sorunun cevabı da iyi ki nasıl yazılır? Sorusunun cevabıyla aynıdır. Yani iyi ki şeklinde yazılmalıdır.

İyiki birleşik mi yazılır?

İyiki birleşik mi yazılır? Sorusunun cevabı da “hayır, birleşik yazılmaz” şeklinde olmalıdır.

İyi ki ayrı mı yazılır?

İyi ki ayrı mı yazılır? Diye soracak olursak bu soruya vereceğimiz cevap, “evet, ayrı yazılır” şeklinde olmalıdır.

İyi ki ne demek? İyi ki anlamı nedir?

İyi ki ne demek? İyi ki sözlük anlamı nedir? Sorularını da TDK Türkçe Sözlük‘e göre cevaplayacak olursak şu şekilde söyleyebiliriz: “sevinilecek bir durum ki, güzel bir rastlantı olarak.”

İyi ki yazım kuralı nasıldır?

İyi ki yazım kuralı nasıldır? Sözcüğün yazım kuralı “ki” bağlacının yazımı hakkındaki bilgilerle belirlenmektedir. Buradaki “ki” aitlik veya bulunma ifade etmeyip bağlaç olarak kullanılmıştır. Ayrıca kalıplaşmış bir ifade de olduğundan iyi ki yazım kuralı, iyi ki şeklinde yazılır.

İyi ki TDK

İyi ki TDK verilerine göre iyi ki şeklinde ayrı yazılmalı ve iyiki şeklinde birleşik yazılmamalıdır. Kelimenin doğru yazılışı iyiki olmamalı ve yukarıda anlattığımız tüm detaylar ışığında iyi ki şeklinde olmalıdır.

İyi ki doğdun nasıl yazılır? Öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz!

 

Kelimenin Doğru Yazılışı

iyiki ✕ [YANLIŞ]

iyi ki ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Yalnız iyi ki şemsiye almışım yanıma. Şu yağmura baksana! Şemsiyeyi yanıma almasam tabiri caizse ayvayı yemiştim.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

İyi ki” üzerine bir yorum

Yorum yapın