İyi ki doğdun

İyi ki doğdun nasıl yazılır?

İyi ki doğdun nasıl yazılır? Sorusu birçok kişi tarafından cevabı merak edilen yazımlar arasında yerini almaktadır. Bu yazımızda merak edilen bu yazıma yer vereceğiz ve iyi ki doğdun nasıl yazılır? Sorusunu cevaplayacağız. İyi ki doğdun nasıl yazılır? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda iyi ki doğdun mu iyiki doğdun mu? İyi ki doğdun ayrı mı birleşik mi yazılır? İyi ki doğdun ne demek? İyi ki doğdun İngilizce’de nasıl yazılır? İyi ki doğdun nasıl yazılır TDK? Sorularını da cevaplamaya çalışacağız.

Bildiğiniz üzere iyi ki kelimesinin nasıl yazıldığını şurada anlatmıştık. İyi ki doğdun nasıl yazılır? Sorusu da benzer bir cevaba sahiptir. İyi ki doğdun yazımı hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir çünkü malumunuz herkesin doğum günleri vardır. Arkadaşlarımızın da ailemizin de doğum günü vardır haliyle. Bir yakınınızın ya da doğum günü olan herhangi bir arkadaşınızın doğum gününü kutlarken iyi ki doğdun kelimesinin doğru yazılışını bilmezseniz, dalga konusu olabilirsiniz.

Alacağınız tepkilerde “ki ayrı yazılır cahil” gibi cümleler duyabilirsiniz. Bu nedenle bu yazıyı dikkatlice okumalı ve sizler için örnek cümlelerle ve tüm detaylarıyla açıkladığımız iyi ki doğdun TDK konulu bu yazımızı okumalısınız. Buyurun ilk alt başlığımız olan iyi ki doğdun mu iyiki doğdun mu? Sorusuna geçelim.

İyi ki doğdun mu iyiki doğdun mu?

İyi ki doğdun mu iyiki doğdun mu? Yani kelime ayrı mı yazılır birleşik mi? Sorusunu cevaplayacak olursak cevabımız, ilk seçenekten yana olacaktır. Evet, iyi ki kelimesi ayrı yazıldığı gibi iyi ki doğdun da ayrı yazılmalıdır. Türk Dil Kurumu verileri ve Türkçe Sözlük verilerine göre iyi ki doğdun yazımı ve iyi ki doğdun doğru yazılışı, ki bağlacının istisnaları dışında her zaman ayrı yazılması gerektiğinden ayrı yazılmaktadır.

İyi ki doğdun ayrı mı birleşik mi yazılır?

İyi ki doğdun ayrı mı birleşik mi yazılır? Sorusuna da vereceğimiz cevap, üst başlıklarda açıkladığımız üzere iyi ki doğdun şeklinde olmalı yani birleşik değil ayrı olarak yazılmalıdır.

İyi ki doğdun ne demek?

İyi ki doğdun ne demek? İyi ki doğdun anlamı nedir? İyi ki doğdun ne için söylenir? Sorularına da Türk Dil Kurumu ve yazım kılavuzu verileriyle cevap verecek olursak cevabımız, “bir kişinin doğum gününü kutlamak için söylenen söz” şeklinde olacaktır.

İyi ki doğdun İngilizce’de nasıl yazılır?

İyi ki doğdun İngilizce yazılışı, “Happy Birthday” kelimesiyle ifade edilmektedir.

İyi ki doğdun nasıl yazılır TDK

Son alt başlığımız olan iyi ki doğdun TDK ya da iyi ki doğdun nasıl yazılır TDK başlıklı konumuza gelip tüm yazıyı özetleyecek olursak öncelikle iyi ki doğdun yazımının çoğu kişi tarafından karıştırıldığını ve kelimenin doğru yazılamamasının sebebinin ki’nin yazımı hakkındaki bilgi eksikliği olduğunu söyleyebiliriz.

Sık karıştırılan sözcükler ya da sık yapılan yazım yanlışları arasında olan bu sözcüğümüz, iyiki doğdun şeklinde yazılırsa yanlış, iyi ki doğdun şeklinde ayrı olarak yazılırsa doğru olmaktadır.

Eğer karıştırdığınız sözcükler varsa, hemen alttaki linklere tıklayarak merak ettiğiniz yazım yanlışlarını tespit edebilir ve doğru yazılışlarını öğrenebilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

iyiki doğdun ✕ [YANLIŞ]

iyi ki doğdun ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

İyi ki doğdun güzel yürekli insan. Sen olmasan ne yapardım hiç bilemiyorum. Sevmek nedir deseler, seni gösteririm avuç içimle…

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın