İşveren

İşveren nasıl yazılır?

İşveren nasıl yazılır? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmekte ve sorulmaktadır. Türk Dil Kurumu verilerine göre sık karıştırılan yazımlar arasında olan işveren yazımı, bu yazımızın ana konusu olacak ve kelimenin detaylarına inilerek tüm alternatif sorularına cevap verilecektir.

İş veren mi işveren mi? Ya da işveren ayrı mı bitişik mi yazılır? Sorularını soran kişilerin sayısı da oldukça çoktur. İşveren nasıl yazılır? Sorusunun alternatifi olarak sorulan bu sorular, işveren TDK konusuna değinirken yazımızla birlikte cevap bulmuş olacaktır.

İşveren doğru yazımı, işveren kelimesinin doğru yazılışı hakkında bilgi sahibi olmak için alt başlıklarımızı birlikte okumaya başlayalım.

İşveren mi iş veren mi?

İşveren mi iş veren mi? Sorusuna cevap vermek gerekirse iş veren ayrı mı bitişik mi yazılır? Sorusuna da cevap vermemiz gerekir. İş veren kelimesinin doğru yazılışı, Türk Dil Kurumu verilerine göre işveren şeklindedir.

Tür olarak isim olan işveren doğru yazımı, işveren şeklinde birleşik yazılmaktadır. Kelime işveren şeklinde yazıldığında Türk Dil Kurumu yani TDK verilerine göre doğru olmaktadır.

İşveren ayrı mı birleşik mi yazılır?

Türk Dil Kurumu yani kısaltmasıyla TDK tarafından isim türü kategorisine koyulan bu kelime, işveren şeklinde yazılmalıdır. Yani işveren nasıl yazılır? Sorusuna alternatif olarak işveren ayrı mı bitişik mi yazılır? Ya da işveren ayrı mı birleşik mi yazılır? Sorularının cevabı, işveren şeklinde olmalıdır.

Yani işveren doğru yazılışı, Türk Dil Kurumu ve TDK Türkçe Sözlük‘e göre işveren şeklinde birleşik yazılmalıdır.

İşveren ne demek?

İşveren ne demek? Diye soracak olursak işveren kelimesinin sözlükteki anlamı şu şekildedir: “İşçileri ücretle çalıştıran gerçek veya tüzel kişi, çalıştıran, patron”

İşveren İngilizce’de nasıl yazılır?

İşveren İngilizce nasıl yazılır? Sorusuna cevap vermek gerekirse işveren İngilizce yazımı şu şekildedir: “employer, employ”

İşveren nasıl yazılır TDK

Son alt başlığımız olan işveren nasıl yazılır TDK ile yazımızı özetleyelim. İşveren nasıl yazılır? Sorusunu bu yazımızda detaylı bir şekilde cevaplamaya çalıştık. İşveren kelimesi Türk Dil Kurumu verilerine göre iş veren şeklinde ayrı yazıldığında yanlış, işveren şeklinde birleşik yazıldığında doğru olmaktadır.

İşveren yazımı TDK kaynaklarına göre iş veren şeklinde değil, işveren şeklinde bitişik olarak yazılmalıdır. İşveren yazısı nasıl yazılır? Sorusunun cevabı da işveren nasıl yazılır? Sorusuna verdiğimiz cevapla aynıdır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

iş veren  [YANLIŞ]

işveren  [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

İşverenler genel olarak işçilerin halinde anlamıyorlar. Asgari ücretle geçinmenin ne olduğunu sadece asgari ücretle geçinenler anlar!

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Yorum yapın