İş birliği

İş birliği nasıl yazılır?

İşbirliği nasıl yazılır? Sorusuna, bu yazımızda cevap vereceğiz. Bu soruya cevap verirken aynı zamanda iş birliği mi işbirliği mi? işbirliği birleşik mi yazılır? iş birliği ayrı mı yazılır? Sorularına da cevap vermiş olacağız. Sorumuzda kaynak olarak Türk Dil Kurumunun arşivlerinde bulunan sözlüklerden yararlanacak ve doğru cevabı Türkçe’ye en uygun şekilde vereceğiz.

İş birliği kelimesi ortaklaşa çalışmayı ifade eden bir kelimedir. Kelimenin Osmanlıcadaki karşılığı teşrik-i mesaidir. Yani işlerin birlikte yapılması ve ortaklaşa halledilmesidir. Osmanlıcadaki teşrik-i mesainin tam karşılığı ise işlerin birleştirilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İş birliği kelimesinin birleşik yazıldığını düşünen büyük bir çoğunluk vardır. Bu kişiler için kelimeyi “işbirliği” şeklinde yazmak artık bir alışkanlık haline gelmiştir. Ancak bu yazım şekli hatalıdır. Kelimenin TDK’ya göre doğru yazılışı işbirliği değil iş birliği’dir.

Yani eğer bu yazıyı dikkatli bir şekilde okuyorsanız artık kelimenin doğru halini yazılarımızda ve diğer tüm mecralarda kullanmanın vakti gelmiştir. İş birliği TDK verilerine göre ayrı yazılmaktadır.

Kısacası kelime, işbirliği şeklinde birleşik olarak değil iş birliği şeklinde ayrı yazılmalıdır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

İşbirliği ✕ [YANLIŞ]

İş birliği ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Arkadaşlar! Bu meseleyi iş birliği yapmadan çözemeyiz.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın