İş adamı

İş adamı nasıl yazılır?

İş adamı nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda kısa ve öz olarak cevap vereceğiz. Ek olarak bu yazımızı okuyup bitirdiğinizde, iş adamı mı işadamı mı? İş adamı ayrı mı yazılır? İş adamı birleşik mi yazılır? Sorularınıza da cevap bulmuş olacaksınız.

Yazımıza konu olan kelimenin bu denli karıştırılmasının ve birleşik yazılmasının sebebi, kelimenin telaffuzundan kaynaklanmaktadır. Kelimenin okunuşu sırasında hem bir ses olayı olan ulamanın gerçekleşmesi hem de kelimenin bir bütün olarak nefes alınmaya gerek duyulmaksızın okunması, iş adamı nasıl yazılır? Sorusunu sormamıza sebep olmaktadır.

Belirttiğimiz ses olayından ve kelimenin telaffuz edilme tarzından dolayı iş adamı kelimesinin birleşik olarak yazıldığı zannedilmektedir. Ancak bu doğru değildir. Türk Dil Kurumu, kelimenin doğru yazılışını işadamı olarak değil iş adamı şeklinde yani ayrı olarak kabul etmiştir.

Kısacası kelime, işadamı şeklinde değil iş adamı şeklinde ayrı yazılmalıdır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

İşadamı ✕ [YANLIŞ]

İş adamı ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Ülkemizde iş adamı çok var ama fakire, mazluma yardım eden iş adamı sayısı oldukça az.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Yorum yapın