İyi ki

İyi ki nasıl yazılır?

Bu yazımızda, iyi ki nasıl yazılır? Sorusunu inceleyecek ve cevaplamaya çalışacağız. İyi ki nasıl yazılır? Sorusunu cevaplarken iyi ki mi iyiki mi? İyi ki doğru yazılışı nasıldır? İyi ki yazım kuralı nasıldır? İyi ki ayrı mı yazılır? İyiki birleşik mi yazılır? İyi ki TDK konu ve sorularına da cevap vermeye çalışacağız.

İyi ki yazım kuralı hakkındaki problem, ki bağlacının yazımının tam olarak bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. İyi ki nasıl yazılır? Sorusu ve diğer soru alternatifleri, bu sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır. İyi ki nasıl yazılır? Sorusunun sorulmasının sebebi de iyi ki kelimesinin sık karıştırılan kelimeler arasında bulunması ve birleşik kelimeler arasında bulunmamasıdır.

İyi ki doğru yazılışı nasıldır? Diye soran değerli okurlarımız için hazırladığımız bu detaylı yazımızı, buyurun birlikte okuyalım ve iyi ki kelimesinin doğru yazılışını iyice kavrayarak ki bağlacının yazımının aklımızda tam olarak yer etmesini sağlayalım.

İyi ki doğru yazılışı nasıldır?

İyi ki doğru yazılışı nasıldır? Diye soracak olursak cevabımız, ki bağlacının buradaki yazımından dolayı iyiki şeklinde birleşik yazılmamaktadır. Kelime, iyi ki şeklinde yazıldığında Türk Dil Kurumu verileri, TDK sözlük ve TDK yazım kılavuzu bakımından doğru olmaktadır.

İyiki mi iyi ki mi?

İyiki mi iyi ki mi? Sorusunun cevabı da yine iyi ki yazım kuralı hakkında sorulmakta olan bir sorudur. Yukarıda da belirttiğimiz şekilde bu sorunun cevabı da iyi ki nasıl yazılır? Sorusunun cevabıyla aynıdır. Yani iyi ki şeklinde yazılmalıdır.

İyiki birleşik mi yazılır?

İyiki birleşik mi yazılır? Sorusunun cevabı da “hayır, birleşik yazılmaz” şeklinde olmalıdır.

İyi ki ayrı mı yazılır?

İyi ki ayrı mı yazılır? Diye soracak olursak bu soruya vereceğimiz cevap, “evet, ayrı yazılır” şeklinde olmalıdır.

İyi ki ne demek? İyi ki anlamı nedir?

İyi ki ne demek? İyi ki sözlük anlamı nedir? Sorularını da TDK Türkçe Sözlük‘e göre cevaplayacak olursak şu şekilde söyleyebiliriz: “sevinilecek bir durum ki, güzel bir rastlantı olarak.”

İyi ki yazım kuralı nasıldır?

İyi ki yazım kuralı nasıldır? Sözcüğün yazım kuralı “ki” bağlacının yazımı hakkındaki bilgilerle belirlenmektedir. Buradaki “ki” aitlik veya bulunma ifade etmeyip bağlaç olarak kullanılmıştır. Ayrıca kalıplaşmış bir ifade de olduğundan iyi ki yazım kuralı, iyi ki şeklinde yazılır.

İyi ki TDK

İyi ki TDK verilerine göre iyi ki şeklinde ayrı yazılmalı ve iyiki şeklinde birleşik yazılmamalıdır. Kelimenin doğru yazılışı iyiki olmamalı ve yukarıda anlattığımız tüm detaylar ışığında iyi ki şeklinde olmalıdır.

İyi ki doğdun nasıl yazılır? Öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz!

 

Kelimenin Doğru Yazılışı

iyiki ✕ [YANLIŞ]

iyi ki ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Yalnız iyi ki şemsiye almışım yanıma. Şu yağmura baksana! Şemsiyeyi yanıma almasam tabiri caizse ayvayı yemiştim.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

İyi ki doğdun

İyi ki doğdun nasıl yazılır?

İyi ki doğdun nasıl yazılır? Sorusu birçok kişi tarafından cevabı merak edilen yazımlar arasında yerini almaktadır. Bu yazımızda merak edilen bu yazıma yer vereceğiz ve iyi ki doğdun nasıl yazılır? Sorusunu cevaplayacağız. İyi ki doğdun nasıl yazılır? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda iyi ki doğdun mu iyiki doğdun mu? İyi ki doğdun ayrı mı birleşik mi yazılır? İyi ki doğdun ne demek? İyi ki doğdun İngilizce’de nasıl yazılır? İyi ki doğdun nasıl yazılır TDK? Sorularını da cevaplamaya çalışacağız.

Bildiğiniz üzere iyi ki kelimesinin nasıl yazıldığını şurada anlatmıştık. İyi ki doğdun nasıl yazılır? Sorusu da benzer bir cevaba sahiptir. İyi ki doğdun yazımı hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir çünkü malumunuz herkesin doğum günleri vardır. Arkadaşlarımızın da ailemizin de doğum günü vardır haliyle. Bir yakınınızın ya da doğum günü olan herhangi bir arkadaşınızın doğum gününü kutlarken iyi ki doğdun kelimesinin doğru yazılışını bilmezseniz, dalga konusu olabilirsiniz.

Alacağınız tepkilerde “ki ayrı yazılır cahil” gibi cümleler duyabilirsiniz. Bu nedenle bu yazıyı dikkatlice okumalı ve sizler için örnek cümlelerle ve tüm detaylarıyla açıkladığımız iyi ki doğdun TDK konulu bu yazımızı okumalısınız. Buyurun ilk alt başlığımız olan iyi ki doğdun mu iyiki doğdun mu? Sorusuna geçelim.

İyi ki doğdun mu iyiki doğdun mu?

İyi ki doğdun mu iyiki doğdun mu? Yani kelime ayrı mı yazılır birleşik mi? Sorusunu cevaplayacak olursak cevabımız, ilk seçenekten yana olacaktır. Evet, iyi ki kelimesi ayrı yazıldığı gibi iyi ki doğdun da ayrı yazılmalıdır. Türk Dil Kurumu verileri ve Türkçe Sözlük verilerine göre iyi ki doğdun yazımı ve iyi ki doğdun doğru yazılışı, ki bağlacının istisnaları dışında her zaman ayrı yazılması gerektiğinden ayrı yazılmaktadır.

İyi ki doğdun ayrı mı birleşik mi yazılır?

İyi ki doğdun ayrı mı birleşik mi yazılır? Sorusuna da vereceğimiz cevap, üst başlıklarda açıkladığımız üzere iyi ki doğdun şeklinde olmalı yani birleşik değil ayrı olarak yazılmalıdır.

İyi ki doğdun ne demek?

İyi ki doğdun ne demek? İyi ki doğdun anlamı nedir? İyi ki doğdun ne için söylenir? Sorularına da Türk Dil Kurumu ve yazım kılavuzu verileriyle cevap verecek olursak cevabımız, “bir kişinin doğum gününü kutlamak için söylenen söz” şeklinde olacaktır.

İyi ki doğdun İngilizce’de nasıl yazılır?

İyi ki doğdun İngilizce yazılışı, “Happy Birthday” kelimesiyle ifade edilmektedir.

İyi ki doğdun nasıl yazılır TDK

Son alt başlığımız olan iyi ki doğdun TDK ya da iyi ki doğdun nasıl yazılır TDK başlıklı konumuza gelip tüm yazıyı özetleyecek olursak öncelikle iyi ki doğdun yazımının çoğu kişi tarafından karıştırıldığını ve kelimenin doğru yazılamamasının sebebinin ki’nin yazımı hakkındaki bilgi eksikliği olduğunu söyleyebiliriz.

Sık karıştırılan sözcükler ya da sık yapılan yazım yanlışları arasında olan bu sözcüğümüz, iyiki doğdun şeklinde yazılırsa yanlış, iyi ki doğdun şeklinde ayrı olarak yazılırsa doğru olmaktadır.

Eğer karıştırdığınız sözcükler varsa, hemen alttaki linklere tıklayarak merak ettiğiniz yazım yanlışlarını tespit edebilir ve doğru yazılışlarını öğrenebilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

iyiki doğdun ✕ [YANLIŞ]

iyi ki doğdun ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

İyi ki doğdun güzel yürekli insan. Sen olmasan ne yapardım hiç bilemiyorum. Sevmek nedir deseler, seni gösteririm avuç içimle…

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

İş adamı

İş adamı nasıl yazılır?

İş adamı nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda kısa ve öz olarak cevap vereceğiz. Ek olarak bu yazımızı okuyup bitirdiğinizde, iş adamı mı işadamı mı? İş adamı ayrı mı yazılır? İş adamı birleşik mi yazılır? Sorularınıza da cevap bulmuş olacaksınız.

Yazımıza konu olan kelimenin bu denli karıştırılmasının ve birleşik yazılmasının sebebi, kelimenin telaffuzundan kaynaklanmaktadır. Kelimenin okunuşu sırasında hem bir ses olayı olan ulamanın gerçekleşmesi hem de kelimenin bir bütün olarak nefes alınmaya gerek duyulmaksızın okunması, iş adamı nasıl yazılır? Sorusunu sormamıza sebep olmaktadır.

Belirttiğimiz ses olayından ve kelimenin telaffuz edilme tarzından dolayı iş adamı kelimesinin birleşik olarak yazıldığı zannedilmektedir. Ancak bu doğru değildir. Türk Dil Kurumu, kelimenin doğru yazılışını işadamı olarak değil iş adamı şeklinde yani ayrı olarak kabul etmiştir.

Kısacası kelime, işadamı şeklinde değil iş adamı şeklinde ayrı yazılmalıdır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

İşadamı ✕ [YANLIŞ]

İş adamı ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Ülkemizde iş adamı çok var ama fakire, mazluma yardım eden iş adamı sayısı oldukça az.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

İş birliği

İş birliği nasıl yazılır?

İşbirliği nasıl yazılır? Sorusuna, bu yazımızda cevap vereceğiz. Bu soruya cevap verirken aynı zamanda iş birliği mi işbirliği mi? işbirliği birleşik mi yazılır? iş birliği ayrı mı yazılır? Sorularına da cevap vermiş olacağız. Sorumuzda kaynak olarak Türk Dil Kurumunun arşivlerinde bulunan sözlüklerden yararlanacak ve doğru cevabı Türkçe’ye en uygun şekilde vereceğiz.

İş birliği kelimesi ortaklaşa çalışmayı ifade eden bir kelimedir. Kelimenin Osmanlıcadaki karşılığı teşrik-i mesaidir. Yani işlerin birlikte yapılması ve ortaklaşa halledilmesidir. Osmanlıcadaki teşrik-i mesainin tam karşılığı ise işlerin birleştirilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İş birliği kelimesinin birleşik yazıldığını düşünen büyük bir çoğunluk vardır. Bu kişiler için kelimeyi “işbirliği” şeklinde yazmak artık bir alışkanlık haline gelmiştir. Ancak bu yazım şekli hatalıdır. Kelimenin TDK’ya göre doğru yazılışı işbirliği değil iş birliği’dir.

Yani eğer bu yazıyı dikkatli bir şekilde okuyorsanız artık kelimenin doğru halini yazılarımızda ve diğer tüm mecralarda kullanmanın vakti gelmiştir. İş birliği TDK verilerine göre ayrı yazılmaktadır.

Kısacası kelime, işbirliği şeklinde birleşik olarak değil iş birliği şeklinde ayrı yazılmalıdır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

İşbirliği ✕ [YANLIŞ]

İş birliği ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Arkadaşlar! Bu meseleyi iş birliği yapmadan çözemeyiz.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

İşveren

İşveren nasıl yazılır?

İşveren nasıl yazılır? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmekte ve sorulmaktadır. Türk Dil Kurumu verilerine göre sık karıştırılan yazımlar arasında olan işveren yazımı, bu yazımızın ana konusu olacak ve kelimenin detaylarına inilerek tüm alternatif sorularına cevap verilecektir.

İş veren mi işveren mi? Ya da işveren ayrı mı bitişik mi yazılır? Sorularını soran kişilerin sayısı da oldukça çoktur. İşveren nasıl yazılır? Sorusunun alternatifi olarak sorulan bu sorular, işveren TDK konusuna değinirken yazımızla birlikte cevap bulmuş olacaktır.

İşveren doğru yazımı, işveren kelimesinin doğru yazılışı hakkında bilgi sahibi olmak için alt başlıklarımızı birlikte okumaya başlayalım.

İşveren mi iş veren mi?

İşveren mi iş veren mi? Sorusuna cevap vermek gerekirse iş veren ayrı mı bitişik mi yazılır? Sorusuna da cevap vermemiz gerekir. İş veren kelimesinin doğru yazılışı, Türk Dil Kurumu verilerine göre işveren şeklindedir.

Tür olarak isim olan işveren doğru yazımı, işveren şeklinde birleşik yazılmaktadır. Kelime işveren şeklinde yazıldığında Türk Dil Kurumu yani TDK verilerine göre doğru olmaktadır.

İşveren ayrı mı birleşik mi yazılır?

Türk Dil Kurumu yani kısaltmasıyla TDK tarafından isim türü kategorisine koyulan bu kelime, işveren şeklinde yazılmalıdır. Yani işveren nasıl yazılır? Sorusuna alternatif olarak işveren ayrı mı bitişik mi yazılır? Ya da işveren ayrı mı birleşik mi yazılır? Sorularının cevabı, işveren şeklinde olmalıdır.

Yani işveren doğru yazılışı, Türk Dil Kurumu ve TDK Türkçe Sözlük‘e göre işveren şeklinde birleşik yazılmalıdır.

İşveren ne demek?

İşveren ne demek? Diye soracak olursak işveren kelimesinin sözlükteki anlamı şu şekildedir: “İşçileri ücretle çalıştıran gerçek veya tüzel kişi, çalıştıran, patron”

İşveren İngilizce’de nasıl yazılır?

İşveren İngilizce nasıl yazılır? Sorusuna cevap vermek gerekirse işveren İngilizce yazımı şu şekildedir: “employer, employ”

İşveren nasıl yazılır TDK

Son alt başlığımız olan işveren nasıl yazılır TDK ile yazımızı özetleyelim. İşveren nasıl yazılır? Sorusunu bu yazımızda detaylı bir şekilde cevaplamaya çalıştık. İşveren kelimesi Türk Dil Kurumu verilerine göre iş veren şeklinde ayrı yazıldığında yanlış, işveren şeklinde birleşik yazıldığında doğru olmaktadır.

İşveren yazımı TDK kaynaklarına göre iş veren şeklinde değil, işveren şeklinde bitişik olarak yazılmalıdır. İşveren yazısı nasıl yazılır? Sorusunun cevabı da işveren nasıl yazılır? Sorusuna verdiğimiz cevapla aynıdır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

iş veren  [YANLIŞ]

işveren  [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

İşverenler genel olarak işçilerin halinde anlamıyorlar. Asgari ücretle geçinmenin ne olduğunu sadece asgari ücretle geçinenler anlar!

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/