Hiçbir zaman

Hiçbir zaman nasıl yazılır?

Hiçbir zaman nasıl yazılır? Sorusuna, bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Hiçbir zaman nasıl yazılır? Sorusuna cevap verdiğimizde bu sorunun çeşitli varyasyonları olan hiçbir zaman mı hiç bir zaman mı? Ya da hiçbir zaman TDK’ya göre nasıl yazılır? Gibi sorulara da haliyle kesin ve net bir şekilde cevap vermiş olacağız.

Hiçbir zaman nasıl yazılır? Sorusu oldukça merak edilen yazımlardan bir tanesine işaret etmektedir. Hiçbir zaman kelimesinin nasıl yazıldığı sorusuna verilmesi gereken cevap da yine bir kelimesinin yazılışında bulunmaktadır. Bir kelimesi genel olarak kullanıldığı kelimelere bitişik olarak yazılan bir kelimedir. Ancak bazı istisnai durumlarda bir kelimesi de ayrı yazılmaktadır.

Sorumuzda dikkat edilmesi gereken nokta yukarıda da ve çoğu yazıda da bahsetmiş olduğumuz bir kelimesinin nasıl yazıldığına ilişkin yazım kuralıdır. Hiçbir zaman kelimesi, bir kelimesinin TDK’ya ve Türkçe yazım kurallarına uygun olan niteliğinden dolayı Hiçbir zaman şeklinde yazılmalıdır. Hiçbir kelimesinin yazımı birleşik olmalı ve ardından gelen zaman kelimesi ayrı bir şekilde yazılmalıdır. Hiçbir zaman nasıl yazılır? Sorumuzun cevabı da bahsettiğimiz bu özelliklerden dolayı hiç bir zaman şeklinde değil hiçbir zaman şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

hiç bir zaman ✕ [YANLIŞ]

hiçbir zaman ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Hiçbir zaman yaptığım bu güzel şeylerden vazgeçmeyi düşünmedim.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın