Hiçbir şey

Hiçbir şey nasıl yazılır?

Hiçbir şey nasıl yazılır? Sorunun cevabını bu yazıda diğer birçok soruyla birlikte vermiş olacağız. Peki bu soruyla aynı kapıya çıkmakta olan sorular hangi sorulardır?

Bu sorular şu şekildedir: “hiçbirşey mi hiçbir şey mi?, hiçbirşey nasıl yazılır?, hiçbir şey nasıl yazılır türk dil kurumu?, hiçbir şey doğru yazımı nasıldır?, hiçbir şey yazılışı nasıldır?”

Hiçbir şey nasıl yazılır? Sorunun cevabını önceki yazılarımızda da olduğu gibi “şey” kelimesinin Türkçe dilindeki yazım kuralıyla birlikte vereceğiz. “Şey” kelimesi Türkçe’de istisnasız olarak ayrı yazılmaktadır. Yani şey kelimesi gördüğümüzde düşünmeden “evet bu kelime her zaman ayrı yazılıyor” diyebilmemiz gerekmektedir.

“Şey” kelimesinin ayrı yazılması da bizlere hiçbir şey nasıl yazılır? Sorusunun cevabını net bir şekilde vermiş oluyor. Hiçbirşey mi hiçbir şey mi? İkilemine son veren bu bilgi, çoğu yazım kuralında karşımıza çıkmaktadır. Sağ üstte bulunan “Doğru Yazılış Ara” sekmesine bir şeyher şey gibi şey ile oluşturulmuş olan kelimeleri de yazıp kontrol ettiğinizde “şey” kelimesinin yazılışını örneklerle birlikte tam olarak kavramış olacaksınız.

Kısacası yazımıza son noktayı koyacak olursak; hiçbir şey kelimesi nasıl yazılır? Sorusunun doğru cevabı ve hiçbir şey nasıl yazılır tdk? Sorusunun da doğru cevabı “hiçbirşey” değil “hiçbir şey” şeklinde olmalıdır. Kelimenin doğru yazılışı aşağıda da gördüğümüz üzere “hiçbir şey” şeklindedir. Hiçbir şey tdk, Hiçbir şey yazımı, Hiçbir şey Türk Dil Kurumu için yazıyı okumaya devam ediniz.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

hiçbirşey ✕ [YANLIŞ]

hiç birşey ✕ [YANLIŞ]

hiç bir şey ✕ [YANLIŞ]

hiçbir şey ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

O öldükten sonra benim için hiçbir şeyin bir anlamı kalmadı. Çünkü o, her şeyimdi. Gün doğarken izlediğim Güneş’ti o. Yağmur yağdığında izlediğim yağmur damlalarıydı o.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Hiçbir şey” üzerine bir yorum

Yorum yapın