Hiçbir

Hiçbir nasıl yazılır? Sorusu merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Merak edilen bu sorunun cevabını yani hiçbir nasıl yazılır? Sorusunun cevabını bu yazımızda en kısa ve en öz haliyle cümle içinde kullanımıyla birlikte vermiş olacağız. Ayrıca sadece hiçbir nasıl yazılır? Sorusunun değil, bu soruyla aynı kapıya çıkan diğer tüm soruların da cevabını en net şekilde vermiş olacağız.

Hiçbir nasıl yazılır? Sorusunun TDK’ya göre cevabı: “Hiçbir” şeklindedir. Bunun sebebi “bir” kelimesinin birleşik yazılma kuralıdır. Ancak bazı istisnai durumlarda “bir” kelimesinin de ayrı yazıldığı görülmektedir. Hiçbir nasıl yazılır? Sorusunun da cevabı, “bir” kelimesinin bu kelimedeki kullanımındaki nitelik gereği yukarıda da belirttiğimiz gibi “Hiçbir” olmaktadır. Yani bu kelimenin birleşik mi ayrı mı yazıldığını merak edenler olup hiçbir birleşik mi yazılır? ve hiçbir ayrı mı yazılır? veya hiçbir mi hiç bir mi? şeklinde sorularını da soranlar varsa, ilk paragrafta belirttiğimiz gibi hiçbir kelimesi, birleşik bir şekilde yazılmaktadır.

Hiçbir kelimesi genelde hiç bir şeklinde yanlış yazılmaktadır ancak bu kelimenin doğru yazımı, hiçbir şeklinde yazılmaktadır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

hiç bir ✕ [YANLIŞ]

hiçbir ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Bu işi yapmada kesin kararlıyım. Hiçbir şey beni engelleyemez. Ama yine de çok büyük konuşmayayım.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Yorum yapın