Her şey

Herşey nasıl yazılır?

Herşey nasıl yazılır? Sorusu, birçok kişinin merak ettiği sorular arasında yerini almaktadır. Bu sorunun cevabının özellikle öğrenciler tarafından merak edilmesinin temel sebebi, “şey” kelimesinin yazılışının diğer kelimelere eklendiğinde karıştırılmasıdır. Herşey nasıl yazılır? Sorusunun temelinde de “şey” kelimesinin nasıl yazılacağına yönelik bilgi ihtiyacı yatmaktadır.

Herşey ayrı mı yazılır?, Herşey birleşik mi yazılır? ve Herşey mi her şey mi? Soruları da yukarıda bahsetmiş olduğumuz temel sorunun arkasından gelen cevap bekleyen sorular arasında yer almaktadır. Bilinmelidir ki Türkçede “şey” kelimesi, her zaman ayrı yazılmaktadır. “Şey” kelimesinin ayrı yazılacağını bilen bir kişi, herşey nasıl yazılır? Sorusunun da cevabını kendiliğinden bulmuş olacaktır.

Her şey kelimesi, “şey” kelimesinin Türkçedeki yazılışı sebebiyle “Her şey” şeklinde ayrı yazılmaktadır. Her şey kelimesi gibi bir şey kelimesi de hiçbir şey kelimesi de cümle içerisinde yeşil renklerde gösterildiği gibi ayrı yazılmaktadır.

Yani sonuç olarak sorduğumuz soruyu da düzeltmek gerekirse “herşey nasıl yazılır?” değil “her şey nasıl yazılır?” şeklinde bu soruyu sormalıyız.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Her şey mi herşey mi?

Her şey mi herşey mi? Sorusunun da cevabına değinecek olursak yukarıda belirtmiş olduğumuz bilgiler ışığında kelimenin herşey şeklinde yazılmasının yanlış, her şey şeklinde ayrı yazılmasının doğru olduğunu belirtebiliriz. Çünkü şey kelimesi her zaman ayrı yazılmaktadır.

Herşey TDK

Herşey TDK alt başlığımızda da tekrar belirtecek olursak herşey nasıl yazılır? Her şey mi herşey mi? Her şey ayrı mı yazılır? Her şey birleşik mi yazılır? Sorularının cevabı, herşey şeklinde olduğunda yanlış, her şey şeklinde ayrı yazıldığında doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

herşey ✕ [YANLIŞ]

her şey ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Her şey o kadar zor ki… Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın