Herkes

Herkes

Herkes nasıl yazılır?

Herkes nasıl yazılır? Sorusu çoğu kişi tarafından merak edilen sorulardan bir tanesidir. Herkes kelimesinin yazılışı genel olarak herkez kelimesi ile karıştırılmaktadır. Ancak Türk Dil Kurumu(TDK)’ya göre herkes kelimesinin herkez olarak yazılması yanlıştır. Türkçede herkes kelimesinin doğru yazılışı herkez olarak değil herkes olarak karşımıza çıkmaktadır.

Herkes nasıl yazılır? Sorusuna cevap verirken aklınıza takılmış olan “herkez mi herkes mi” ikilemine de son vermiş oluyoruz. Bu kelimenin doğru yazılışının herkes şeklinde olduğunu belirttikten sonra yazımızı sonlandırıyoruz.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Herkes mi herkez mi?

Herkes mi herkez mi? Sorusunun cevabına da değinecek olursak herkes doğru yazılışı, herkez şeklinde olduğunda yanlış, herkes şeklinde olduğunda doğru olmaktadır.

Herkes TDK

Herkes TDK başlıklı konumuzun sonuna gelirken cevabımızı tekrar yinelersek, kelimenin yanlış yazılışı herkez ve doğru yazılışı herkes şeklindedir.

“Doğru Yazılış Ara” – TDK ve İmla Kılavuzu

“Türkçe Sözlük” – TDK Türkçe Sözlük

“Diğer Doğru Yazımlar” – Nasıl Yazılır TDK

“Diğer Yazım Yanlışları” – Yazım Yanlışları ve Yazım Kuralları

Kelimenin Doğru Yazılışı

herkez ✕ [YANLIŞ]

herkes ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Bugün herkes neden garip davranıyor? Anladığım kadarıyla herkesin bir derdi var. Derdi olmayanın garip davranması mümkün müdür? Değildir bence.

Nasıl Yazılır TDK, her türlü kelimenin doğru yazılışını sunan ancak özellikle çoğu kişinin karıştırdığı kelimelerin doğru yazımlarına, Türk Dil Kurumunun kabul ettiği şekilde yazılarında yer veren bir Doğru Yazım Kılavuzudur.

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın