Her zaman

Her zaman nasıl yazılır?

Her zaman nasıl yazılır? Sorusu, bu yazımızın ana konusu olacaktır. Her zaman nasıl yazılır? Sorusuna cevap verirken aynı zamanda her zaman ayrı mı bitişik mi yazılır? Her zaman mı herzaman mı? Her zaman ne demek? Her zaman İngilizce yazılışı nasıldır? Her zaman nasıl yazılır TDK sorularına da cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Türk Dil Kurumu verilerine göre her zaman yazımı, sık yapılan yazım yanlışları arasında yerini almaktadır. TDK Türkçe Sözlük‘e göre sık yapılan yazım yanlışları arasında yerini alan her zaman kelimesinin doğru yazılışı, iki farklı kelimeden oluştuğu için karıştırılmaktadır.

Bazıları kelimenin birleşik ya da bitişik yazıldığını savunurken bazıları da kelimenin her zaman şeklinde ayrı yazıldığını söylemektedir. Her zaman nasıl yazılır TDK konulu bu yazımızda da amacımız her zaman nasıl yazılır? Sorusuna cevap vererek bu ikilemleri ve çelişkileri bitirmektir.

Buyurun ilk alt başlığımız olan her zaman mı herzaman mı? Sorumuzu cevaplamakla yazımıza devam edelim.

Her zaman mı herzaman mı?

Türk Dil Kurumu (TDK) kaynak olarak alındığında her zaman mı herzaman mı? Sorusu karşımıza çıkmaktadır. Her zaman yazımı hakkındaki çelişkileri bitirmek adına her zaman nasıl yazılır TDK sorusuna bir cevap verecek olursak cevabımız, her zaman kelimesinin yazılışının ayrı olduğunu belirtmekten geçecektir. Her zaman yazımı, her zaman şeklinde ayrı olarak yazıldığında Türkçe Sözlük ve yazım kılavuzu verilerine göre doğru olmaktadır.

Her zaman ayrı mı birleşik mi yazılır?

Her zaman ayrı mı birleşik mi yazılır? Ya da diğer bir deyişle herzaman ayrı mı bitişik mi yazılır? Sorusuna da bir cevap verecek olursak, yukarıda değinmiş olduğumuz bilgiler ışığında her zaman doğru yazılışının, her zaman şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.

Her zaman ne demek?

Her zaman ne demek? Her zaman anlamı nedir? Her zaman kelime anlamı nedir? Sorularına da her zaman kelimesinin detaylarına inmek adına değinecek olursak, kelimenin TDK Türkçe Sözlük‘teki anlamı şu şekildedir: “sürekli bir biçimde, sürekli olarak, sık sık, boyuna, daima.”

Her zaman İngilizce’de nasıl yazılır?

Her zaman İngilizce’de nasıl yazılır? Her zaman İngilizce ne demek? Her zaman İngilizce yazılışı konusuna el atacak olursak, kelimenin İngilizce yazılışları şu şekildedir: “always, every time, all the time, any time, for ever”

Her zaman nasıl yazılır TDK

Son alt başlığımız olan her zaman nasıl yazılır TDK alt başlığımızda, yazımızı kısaca özetleyelim ve bitirelim. Öncelikle her zaman yazımının sık karıştırılan yazım yanlışları arasında olduğunu ve bu verinin Türk Dil Kurumu tarafından da ifade edildiğini belirttik. Sonrasında her zaman nasıl yazılır? Sorusuna farklı alternatifleriyle cevap aradık ve kelimenin her zaman şeklinde yazıldığını öğrendik.

Şimdi kısaca belirtirsek kelime, herzaman şeklinde bitişik yazıldığında yanlış, her zaman şeklinde ayrı yazıldığında doğru olmaktadır.

Eğer sizlerin de merak ettiği farklı yazımlar varsa hemen alttaki linklere tıklayabilir ve istediğiniz kelimenin doğru yazılışına bakabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

herzaman ✕ [YANLIŞ]

her zaman ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Her zaman senin arkanı kollayacak değilim ya. Azıcık kendine çeki düzen ver de kendi başının çaresine bakmayı öğren!

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın