Her gün

Hergün nasıl yazılır?

Hergün nasıl yazılır? Sorusu, bu yazımızın ana konusu olacaktır. Hergün nasıl yazılır? Sorusuna cevap verirken her gün mü hergün mü? Hergün ayrı mı yazılır? Hergün birleşik mi yazılır? Her gün yazımı nasıldır? Her gün doğru yazılışı nasıldır? Hergün TDK konularına ve sorularına da cevap vermiş olacağız. Bu yazımızı okuduktan sonra aklınızda her gün mü hergün mü? Sorusuna dair herhangi bir ikilem kalmayacak ve sözcüğün yazımını Türk Dil Kurumu verileriyle birlikte tam anlamıyla öğrenmiş olacaksınız.

Her gün yazımı hakkında birçok kişi yanlış bilgilere sahiptir. Bazıları kelimenin Türk Dil Kurumuna ve yazım kılavuzuna göre birleşik olarak yazıldığını savunurken bazıları da kelimenin TDK verileri ışığında ayrı yazıldığını savunmaktadır. Bu ikilem ve yanlış bilinme sebebiyle hergün nasıl yazılır? Sorusunu konumuzun temeline oturtarak hergün nasıl yazılır TDK konusuna detaylı bir şekilde cevaplar vermeyi hedefledik.

Her gün doğru yazılışı nasıldır? Diye soranların da sayısı oldukça fazla olduğuna göre artık alt başlıklarımıza geçerek konumuzun özüne inebilir ve renklendirilmiş doğru yazımlarla kelimenin aklınızda tam olarak yer etmesini sağlamaya çabalayabiliriz. O zaman ilk alt başlığımız olan her gün yazımı nasıldır? Sorusuyla yazımıza başlamış olalım.

Her gün yazımı nasıldır?

Her gün yazımı nasıldır? Sorusunu soran birçok kişi vardır. Bu soru, hergün nasıl yazılır? Sorusuyla aynı kapıya çıkan alternatif bir sorudur. Kelimenin doğru yazılışını merak edenler her gün doğru yazımı nasıldır? Diye sormakta ve sorunun cevabını, TDK verileriyle birlikte imla kılavuzu, Türkçe Sözlük verilerinin de kullanılarak verilmesini talep etmektedirler.

Her gün yazımı nasıldır? Sorusunun cevabı, sözcüğün birleşik olarak yazılmadığı versiyonudur. Evet her gün kelimesi birleşik olarak yazılmamalıdır. Kelimenin doğru yazılışı ve her gün ayrı mı yazılır? Her gün birleşik mi yazılır? Sorularının cevabı, hergün şeklinde değil her gün şeklindedir.

Her gün mü hergün mü?

Yukarıdaki başlığımızda da belirttiğimiz gibi her gün mü hergün mü? Sorusu da hergün nasıl yazılır? Her gün nasıl yazılır TDK? Her gün yazımı nasıldır? Sorularıyla aynı kapıya çıkmaktadır. Her gün mü hergün mü? İkilemine bir son vermek adına kelimenin birleşik mi ayrı mı yazıldığını tekrar belirtecek olursak kelime, Türk Dil Kurumu verileri ve TDK yazım kılavuzu verileri ışığında ayrı bir şekilde her gün olarak yazılmaktadır.

Kurdele nasıl yazılır TDK

Her gün nasıl yazılır TDK konusu da yine aynı şekilde hergün olarak yazılmamalı ve her gün şeklinde ayrı olarak yazılmalıdır.

Hergün TDK

Sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunan her gün kelimesinin TDK verileri ışığında cevabını vermeye çalıştık. Şimdi de son alt başlığımız olan hergün tdk başlığımıza geçecek olursak cevabımızı renklendirilmiş bir biçimde verme fırsatını yakalamış oluruz.

Hergün nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, hergün şeklinde birleşik olmamalı ve her gün şeklinde ayrı olmalıdır. Türkçe Sözlüğe göre kelime birleşik yazılmamalı ve ayrı bir şekilde yazılmalıdır. Yani her gün yazımı nasıldır? Ve her gün doğru yazılışı nasıldır? Sorularının cevabı, hergün şeklinde yazıldığında yanlış, her gün şeklinde ayrı olarak yazıldığında doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

hergün ✕ [YANLIŞ]

her gün ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Her gün ama her gün şu sigara paketini elinde görmekten bıktım artık. Dişlerini sarartıyor, ciğerlerini mahvediyor. Yapman gereken tek şey, şu zıkkımı artık bırakman!

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın