Hafta sonu

Hafta sonu nasıl yazılır?

Hafta sonu nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Hafta sonu yazımı TDK konusuna değinirken ve hafta sonu nasıl yazılır? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda hafta sonu yazılışı nasıldır? Hafta sonu yazımı nasıldır? Hafta sonu mu haftasonu mu? Hafta sonu birleşik mi ayrı mı yazılır? Sorularına da cevap vereceğiz. Yazımızın sonlarına doğru da hafta sonu ne demek? Hafta sonu İngilizce’de nasıl yazılır? Sorularını da cevaplayarak yazımızı noktalayacağız.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Türk Dil Kurumu tarafından sık yapılan yazım yanlışları arasında belirtilen hafta sonu yazımı, bu yazımızın temel konusu olacaktır. Kelimenin gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız kelimeler arasında olması da bu yazıyı yazmamıza zemin hazırlamıştır. Çünkü gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız hafta sonu kelimesinin doğru yazılışının nasıl olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Hafta sonu nasıl yazılır? Sorusuna bu şekilde açıklama mahiyetinde bir giriş yaptıktan sonra bir diğer alt başlığımız olan hafta sonu mu haftasonu mu? Alt başlığımıza geçerek yazımıza başlamış olalım.

Hafta sonu mu haftasonu mu?

Hafta sonu mu haftasonu mu? Sorusu genel olarak herkes tarafından sorulmaktadır. Ya da birçok kişi tarafından sorulmaktadır desek daha doğru bir tabir olacaktır. Hafta sonu yazımı, hafta sonu şeklinde ayrı olmalıdır. Yani hafta sonu mu haftasonu mu? Sorusundaki birinci seçenek doğru cevabımız olacaktır.

Hafta sonu ayrı mı birleşik mi yazılır?

Hafta sonu ayrı mı birleşik mi yazılır? Ya da diğer bir tabirle hafta sonu ayrı mı bitişik mi yazılır? Şeklinde de sorulmakta olan hafta sonu nasıl yazılır TDK sorusunun alternatifleri vardır. Hafta sonu kelimesinin doğru yazılışı, Türk Dil Kurumu verilerine göre hafta sonu şeklinde yani ayrı yazılmaktadır. Hafta içi kelimesinde olduğu gibi hafta sonu kelimesinde de bir ayrı yazım söz konusudur.

Hafta sonu ne demek?

Hafta sonu nasıl yazılır? Sorusuna ve alternatiflerine değindikten sonra hafta sonu ne demek? Sorusunu da TDK Türkçe Sözlük‘e göre cevaplamaya çalışalım. Hafta sonu kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu kaynaklarında şu şekilde ifade edilmektedir: “haftanın son günleri, cumartesi ve pazar.”

Hafta sonu İngilizce’de nasıl yazılır?

Hafta sonu İngilizce yazılışı nasıldır? Diye merak edenler için de cevabımız, “weekend” şeklinde olacaktır.

Hafta sonu nasıl yazılır TDK

Hafta sonu nasıl yazılır TDK konulu yazımızın sonuna gelirken hafta sonu nasıl yazılır? Sorusunun tüm detaylarına değindiğimizi tekrar belirterek yazımızı özetlemeye çalışalım. Hafta sonu yazımı, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere TDK Türkçe Sözlük‘e göre yazımı karıştırılan kelimeler arasında yer almaktadır. Kelimenin yanlış yazımı haftasonu şeklinde birleşik, kelimenin doğru yazımı ise, hafta sonu şeklinde ayrı olarak yazılmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

haftasonu ✕ [YANLIŞ]

hafta sonu ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Hafta sonu dışarıda bir şeyler yapalım diyorum ne dersin? Sinemaya gidebiliriz ya da bir yere oturup çay içebiliriz.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın