Hafta içi

Hafta içi nasıl yazılır?

Hafta içi nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda tüm detaylarıyla cevap vermeye çalışacağız. Hafta içi nasıl yazılır? Sorusuyla birlikte hafta içi mi haftaiçi mi? Hafta içi ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır? Hafta içi ne demek? Hafta içi İngilizce yazılışı nasıldır? Hafta içi nasıl yazılır TDK sorularına da cevap vermiş olacağız.

Öncelikle hafta içi nasıl yazılır? Sorusuna cevap vermeden önce belirtmek gerekir ki hafta içi yazımı, birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Hatta kelime, Türk Dil Kurumu verilerinde sık karıştırılan yazım yanlışları listesinde de yer almaktadır. Bunun sebebi, kelimenin okunuşunda hafta içini hızlı bir şekilde söylerken birleşik söylememiz ve yazılışının da aynı doğrultuda olduğunu zannetmemizdir.

Sanıldığının aksine hafta içi doğru yazılışı, haftaiçi olduğunda yanlış, hafta içi olduğunda doğru olmaktadır. Sık karıştırılan kelimeler arasında bulunan bu kelimenin detaylarına buyurun birlikte inelim ve ilk alt başlığımız olan hafta içi mi haftaiçi mi? Sorusunu cevaplayalım.

Hafta içi mi haftaiçi mi?

Hafta içi mi haftaiçi mi? Sorusu da birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Hafta içi nasıl yazılır? Sorusunun bir başka soruluş şekli olan bu sorunun cevabı, ilk seçenekten yana olacaktır. Yani kelimenin doğru yazılışı, haftaiçi şeklinde birleşik değil hafta içi şeklinde ayrı bir şekilde olmalıdır.

Hafta içi ayrı mı birleşik mi yazılır?

Hafta içi ayrı mı birleşik mi yazılır? Sorusuna da değinecek olursak kelimenin ayrı bir şekilde hafta içi olarak yazıldığını söyleyebiliriz. Türk Dil Kurumu yani kısaltmasıyla TDK verileri ışığında sorumuza verilecek cevap yani hafta içi yazımı, hafta içi şeklinde olmalıdır.

Hafta içi ne demek?

Hafta içi ne demek? Hafta içi anlamı nedir? Hafta içi kelimesinin anlamı nedir? Sorularını, TDK Türkçe Sözlük‘e göre cevaplayacak olursak kelimenin anlamı şu şekildedir: “7 gün olarak adlandırılan haftanın Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günlerini ifade eden sözcük”

Hafta içi İngilizce’de nasıl yazılır?

Hafta içi İngilizce yazılışı nasıldır? Hafta içi İngilizce yazımı nasıldır? Hafta içi İngilizce’de nasıl yazılır? Diye soracak olursak cevabımız: “weekday, workday, weekdays” şeklinde olacaktır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

haftaiçi ✕ [YANLIŞ]

hafta içi ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Hafta içi beş gün ders görüyoruz. Bu durumdan biraz bunaldığımı söylesem, herhalde yalan söylemiş olmam.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın