Gök taşı

Gök taşı nasıl yazılır?

Gök taşı nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda en detaylı ve en kapsamlı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Göktaşı TDK konulu bu yazımızda, sadece göktaşı nasıl yazılır? Sorusuna cevap vermeyecek aynı zamanda göktaşı mı gök taşı mı? İkilemine de bir son vererek kelimenin anlamını ve İngilizce yazılışı, Türk Dil Kurumu verilerine göre vereceğiz.

Göktaşı nasıl yazılır? Sorusunun oldukça çok kişi tarafından merak edilen sorular arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Türk Dil Kurumu tarafından sık karıştırılan kelimeler arasında yer alan bu sözcük, yazım yanlışları arasında yer almaktadır. Çoğu kişi tarafından karıştırılan bu sözcüğün karıştırılma noktası ise kelimenin bitişik mi ayrı mı yazıldığına ilişkin sorundur.

Bu nedenle ilk alt başlığımız olan göktaşı mı gök taşı mı? Sorusunu cevaplayarak yazımıza başlamış olalım.

Göktaşı mı gök taşı mı?

Gök taşı nasıl yazılır? Sorusuna alternatif olarak sorulan göktaşı mı gök taşı mı? Sorusu, kelimenin ayrı veya birleşik yazılacağını ilişkin bir sorudur. Göktaşı TDK konulu bu yazımızı, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi çoğu kişi tarafından düşülen bu ikilemden kurtulmak amacıyla kaleme aldık.

Şimdi tekrar göktaşı mı gök taşı mı? Diye soracak olursak vereceğimiz cevap, kelimenin birleşik olarak yazılmadığına ilişkin olacaktır. Yazım kuralları çerçevesinde gök taşı kelimesinin doğru yazılışı yani göktaşı yazımı, gök taşı şeklinde ayrı olarak yazılmalıdır.

Gök taşı ayrı mı birleşik mi yazılır?

Gök taşı ayrı mı birleşik mi yazılır? Sorusuna da yukarıdaki bilgiler ışığında değinip TDK verileriyle birlikte değinecek olursak göktaşı nasıl yazılır TDK konulu bu yazımız kapsamında vereceğimiz cevap kelimenin birleşik değil ayrı olarak yazılması gerektiğine ilişkin olacaktır.

Gök taşı ne demek?

Gök taşı ne demek? Ya da gök taşı kelimesinin anlamı nedir? Sorularını da gök taşı nasıl yazılır? Sorusuna ilaveten cevaplamak gerekirse göktaşı TDK verilerince şöyle anlam bulmaktadır: “Gezegenlerin arasında hareket eden, tümüyle gaz durumuna geçmeden yeryüzüne ulaşan katı cisim, hava taşı, şimşek taşı, uzay taşı, meteor, meteor taşı, meteorit”

Gök taşı İngilizce’de nasıl yazılır?

Göktaşı İngilizce nasıl yazılır? Göktaşı İngilizce yazımı nasıldır? Sorularına da İngilizce – Türkçe sözlük ile cevap verecek olursak cevabımız şu şekilde olacaktır: “blue stone”

Göktaşı nasıl yazılır TDK

Göktaşı nasıl yazılır TDK konulu yazımızın sonuna doğru gelmiş bulunmaktayız. Genel hatlarıyla gök taşı nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda cevaplar aradık. En nihayetinde Türk Dil Kurumu verileri kapsamında bulduğumuz cevap ise; göktaşı yazımının ve göktaşı doğru yazılışının göktaşı şeklinde birleşik olduğunda yanlış, gök taşı şeklinde ayrı olduğunda doğru olduğu yönündeydi.

Bu yazımızı burada sonlandırmış olalım. Eğer aklınıza takılan diğer yazım yanlışları varsa, aşağıdaki linkler aracılığıyla aradığınız doğru yazımı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

göktaşı ✕ [YANLIŞ]

gök taşı ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Bu Pazar günü Dünya’ya çok büyük bir gök taşı düşebilirmiş. Artık neler olacak hep birlikte göreceğiz. Bilim insanları bile şaşkınken biz nasıl olmayalım dimi?

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın