Gelgit

Gelgit nasıl yazılır?

Gelgit nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda en detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Metcezir kelimesinin eş anlamlısı olan gelgit kelimesinin doğru yazılışı, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu yazımızda gelgit nasıl yazılır TDK konusuna değinerek gelgit mi gel git mi? İkilemine bir son vereceğiz. Ayrıca kelimenin İngilizce yazılışını ve Türkçe’de ne anlama geldiğini belirterek kültürel hafızamıza yeni bilgiler de eklemiş olacağız.

Gelgit nasıl yazılır? Alt başlığımıza bu şekilde açıklama mahiyetinde bir giriş yaptıktan sonra ilk alt başlığımız olan gelgit mi gel git mi? Sorusuna cevap vererek yazımıza başlayalım.

Gelgit mi gel git mi?

Gelgit mi gel git mi? Yani kelime ayrı mı yazılıyor birleşik mi? Bu sorumuzun cevabı aşağıdaki başlıklarda da detaylı bir şekilde işleyeceğimiz üzere, kelimenin birleşik olarak yazıldığı üzerine olacaktır. Gelgit yazımı, gel git şeklinde ayrı bir şekilde yazıldığında Türk Dil Kurumu ya da kısaltmasıyla TDK verilerine göre yanlış bir kullanıma sebebiyet vermektedir.

Gelgit yazılışı, TDK ve TDK Türkçe Sözlük verilerine göre gelgit şeklinde birleşik olarak yazılmalıdır. Gelgit doğru yazılışı, gelgit şeklinde olmalıdır.

Gelgit ayrı mı birleşik mi yazılır?

Gelgit nasıl yazılır? Sorusunun bir diğer alternatifi olan gelgit ayrı mı bitişik mi yazılır? Sorusuna da yukarıdaki gibi cevap vermek gerekirse cevabımız, kelimenin birleşik olarak yazıldığını belirtmekle verilmiş olacaktır.

Gelgit ne demek?

Gelgit ne demek? Gelgit kelimesinin anlamı nedir? Sorularına da cevap vermek gerekirse şu şekilde söyleyebiliriz: “Gelgit, metcezir kelimesinin karşıladığı anlamla aynı anlamı karşılamaktadır. Ayın çekim gücünden dolayı sulardaki çekilme ve yükselme olarak tanımlanabilir.”

Gelgit İngilizce’de nasıl yazılır?

Gelgit İngilizce yazımı nasıldır? Gelgit İngilizce’de nasıl yazılır? Gibi soruları sizler de soruyorsanız kelimenin İngilizce’deki yazılışı şu şekillerdedir: “flux and reflux” ve “tide”

Gelgit nasıl yazılır TDK

Son alt başlığımız olan gelgit nasıl yazılır TDK alt başlığımızda da yazımızı özetleyecek olursak, yazımıza konu olan kelimenin Türk Dil Kurumu, Türkçe Sözlük ve yazım kuralları tarafından sık karıştırılan kelimeler arasında değerlendirdiğini söyleyebiliriz. Gelgit yazımı hakkında da var olan ikilemlere son vermek gerekirse, sözcüğümüzün gel git şeklinde ayrı olarak yazılamayacağını ve metcezir anlamına gelen gelgit şeklinde yazılacağını söyleyebiliriz.

Yani kısacası gelgit nasıl yazılır? Sorusuna verilen cevap, gel git şeklinde olduğunda yanlış, gelgit şeklinde olduğunda doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

gel git ✕ [YANLIŞ]

gelgit ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Gelgit sebebiyle bugün denize açılmamaya karar verdik. Çünkü eğer açılırsak bu çok tehlikeli olabilir.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın