Gardırop

Gardırop nasıl yazılır?

Bu yazımızda, yazım yanlışları arasında bulunan gardırop kelimesinin detaylarına inecek ve gardırop nasıl yazılır? Gardırop mu gardolap mı? Gardırop ne demek? Sorularının cevaplarını vereceğiz. Belirttiğimiz soruların cevaplarını verirken Türk Dil Kurumu yani kısaltmasıyla TDK verilerinden yararlanacağız. Ayrıca sözcüğün imla kılavuzuna uygun olmasına da dikkat edeceğiz.

Gardırop nasıl yazılır? Sorusu, günümüzde çokça karıştırılan sözcükler arasındadır. Kelimenin yabancı kökenli olması ve dilimize göre şekil alması, gardırop kelimesini gardolap şeklinde algılamamıza neden olmaktadır. Elbise dolabı ve giysi dolabı anlamlarına gelmekte olan gardırop kelimesini gardolap şeklinde yanlış yazmamız ve söylememiz, dolap kelimesinin giysilik kelimesiyle bağdaştırılmasının kolay olmasındandır.

Gardırop mu gardolap mı? Sorusu, tam da bu noktada karşımıza çıkmakta ve doğru yazılışına uygun bir biçimde cevabını aramaktadır. Fransızca’da büyük giysi dolabı anlamına gelen “Garde-Robe” kelimeleri, gardırop nasıl yazılır? Sorusunu sormamıza sebep olmaktadır.

Gardırobun Türkçe anlamı nedir?

Gardırobun Türkçe anlamı nedir? Diye soracak olursak, dilimizde bu sözcüğün anlamı, “giysilik, elbise dolabı, büyük giysi dolabı” olacaktır.

Gardırop ne demek?

Gardırop ne demek? Sorusuna da cevabımız yine gardırobun Türkçe anlamı nedir? Sorusuna verdiğimiz cevapla aynı olacaktır. Yani gardırop, elbise dolabı demektir.

Gardolap mı gardırop mu?

Kelimenin son olarak doğru yazılışını, TDK verilerine göre verecek olursak, gardolap mı gardırop mu? Ve gardolap nasıl yazılır? gardırop nasıl yazılır? Sorularının cevaplarını da son olarak belirtecek olursak cevabımız, gardolap şeklinde değil gardırop şeklinde olacaktır. Sıkça karıştırılmakta olan kelimeler arasına girmiş olan ve yazım yanlışları arasında sayabileceğimiz gardırop kelimesinin nasıl yazıldığını da böylece belirtmiş olduk.

Kısacası kelimemiz, TDK verilerine, imla kılavuzuna göre, yazım yanlışları ve yazım kuralları da göz önünde bulundurulduğunda gardolap olarak değil gardırop şeklinde yazılmalıdır. Türk Dil Kurumu verilerine göre de gardırop doğru yazılış olarak kabul edilmektedir.

Kelimenin Doğru Yazılışı

gardolap ✕ [YANLIŞ]

gardırop ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Yeni bir elbise dolabı veya giysilik yani gardırop almak istiyorum. Bana firmanızın en nadide, en zarif gardırobunu gösterebilir misiniz?

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın