Ege Denizi

Ege Denizi nasıl yazılır?

Ege Denizi nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda en detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Ege Denizi nasıl yazılır? Sorusuna cevap verirken aynı zamanda, insanların aklında soru işaretleri oluşturan Ege Denizi mi Ege denizi mi? Sorusuna da bir cevap vereceğiz. En son olarak da Ege Denizi nasıl yazılır TDK alt başlığıyla yazımızı sonlandırmış olacağız.

Ege Denizi nasıl yazılır? Sorusu birçok kişi tarafından cevabı merak edilen sorular arasında yerini almaktadır. Kelimenin doğru yazımının bu denli çok karıştırılmasının ve TDK sık karıştırılan kelimeler arasına girmesinin sebebi ise bir kuralın bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.

Önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi yer adlarından sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ, boğaz gibi isimler her zaman büyük harfle yazılmalıdır. Bu bir yazım kuralıdır. Yazım kuralları çerçevesinde değerlendirdiğimizde ve Türk Dil Kurumu verilerini de ele aldığımızda sorunun cevabı, Ege Denizi şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Ege Denizi mi Ege denizi mi?

Ege Denizi mi Ege denizi mi? Sorusunun yazımıza konu olan asıl sorumuz Ege Denizi nasıl yazılır? Sorusunun bir diğer alternatifi olduğunu söyleyebiliriz. Bu soruya da cevap vermek gerekirse yine yukarıdaki bilgiler ışığında ve Türk Dil Kurumu yer adlarının yazılışı kapsamında Ege Denizi şeklinde cevap vermemiz gerekmektedir.

Ege Denizi nasıl yazılır TDK

Ege Denizi nasıl yazılır TDK alt başlığımızda da yazımızı toparlayacak olursak bir kuralı tekrar etmiş olduk. Yer adlarından sonra deniz, göl, boğaz, dağ, nehir gibi isimler geliyorsa, gelen bu ikinci kelime her zaman büyük yazılmaktadır. Bu kuralı bildiğimiz takdirde Ege Denizi nasıl yazılır? Gibi soruları büyük ölçüde yapmış olacağız ve bu tarz soruları sorma gereği dahi duymayacağız.

Ege Denizi nasıl yazılır? Diye son kez soracak ve cevap verecek olursak Ege Denizi yazımı, ege denizi, ege Denizi, Ege denizi şeklinde olduğunda yanlış olmaktadır. Ege Denizi TDK doğru yazılışı ise şu şekildedir: Ege Denizi.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Ege denizi ✕ [YANLIŞ]

Ege Denizi ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Ege Denizi, Türkiye’nin denizleri arasında en tuzlu denizidir.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın