Dicle Irmağı

Dicle Irmağı nasıl yazılır?

Dicle Irmağı nasıl yazılır? Sorusu merak edilen yazımlar arasında yerini almaktadır. Türk Dil Kurumu verilerine göre Dicle Irmağı kelimesi, sık karıştırılan kelimeler arasında bulunmaktadır. Dicle Irmağı doğru yazılışı hakkında bu kadar kişinin yanlış bir bilgiye sahip olmasının sebebi ise önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere yerlerin yazılışı ile alakalı olan husustur.

Türkçe’de yer adlarından sonra gelen ırmak, göl, boğaz, dağ, deniz gibi isimler büyük harfle yazılmaktadır. Ancak çoğu kişi bu bilgiye haiz olmadığından Dicle Irmağı nasıl yazılır? Gibi sorular sormaktadır. Sorumuz özelinde de konuşacak olursak Dicle Irmağı yazımı hakkında kelimenin büyük harflerle mi küçük harflerle mi yazıldığı sorun oluşturmaktadır.

Uyguladığımız kural gereğince Dicle Irmağı kelimesi, dicle ırmağı, dicle Irmağı ya da Dicle ırmağı şekillerinde yazılırsa yanlış olmaktadır. Kelimenin doğru yazılışı, Dicle Irmağı şeklindedir.

Dicle Irmağı mı Dicle ırmağı mı?

Dicle Irmağı mı Dicle ırmağı mı? Diye soracak olursak bu sorunun Dicle Irmağı nasıl yazılır? Sorusunun bir alternatifi olduğunu söyleyebiliriz. Burada da bakacağımız kural yine yazım kuralları çerçevesinde yer adlarından sonra gelen ırmak kelimesinin büyük harfle başlayacağına ilişkindir.

Dicle Irmağı nasıl yazılır? Sorusunun da cevabı, Türk Dil Kurumunun da belirttiği üzere Dicle Irmağı şeklinde olmalıdır.

Dicle Irmağı nasıl yazılır TDK

Dicle Irmağı nasıl yazılır TDK alt başlığımızda da yazımızı toparlayacak olursak yazımızda, genel hatlarıyla Dicle Irmağı nasıl yazılır? Sorusuna detaylı bir şekilde cevap verdiğimizi ve Türk Dil Kurumu verileri ışığında doğru bilgilere ulaştığımızı söyleyebiliriz.

Dicle Irmağı yazımı hakkında artık bilgi sahibiyiz. Bu bilgi ile Dicle Irmağı nasıl yazılır? Sorusunun cevabının Dicle ırmağı, dicle ırmağı veya dicle Irmağı şeklinde olmadığını ve doğru cevabın Dicle Irmağı şeklinde olduğunu artık biliyoruz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Dicle ırmağı ✕ [YANLIŞ]

Dicle Irmağı ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Dicle Irmağı, Türkiye’nin en güzel ırmaklarından bir tanesidir. Eğer buraya gidip bu güzelliği görmezseniz çok büyük bir hata yapmış olursunuz. Doğu’ya giden araçlarla bu yeri görme şansını elde edebilirsiniz. Örneğin Doğu Express kullanarak bu doğal güzelliği görebilir ve nefesinizi Dicle Irmağının eşsiz kokusunda alıp verebilirsiniz.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın