Darülaceze

Darülaceze nasıl yazılır?

Darülaceze nasıl yazılır? Sorusu bu yazımızın ana konusu olacaktır. Yazımız boyunca darülaceze kelimesi doğru yazılışı üzerinde duracak ve darülaceze yazımı hakkında kesin olarak doğru bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Osmanlı döneminde sakat, düşkün, yoksul, yaşlı, bakıma muhtaç kimselerin sığındığı ve hizmet aldığı yerler olan Darülaceze, günümüzde düşkünlerevi olarak bilinmektedir.

Türk Dil Kurumu tarafından düşkünlerevi sözcüğü ile karşılığı bulunan Darülaceze kelimesinin doğru yazılışı da birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Karıştırılan bu kelime de haliyle darülaceze nasıl yazılır? Gibi bir soruya konu olmaktadır. Osmanlı döneminden günümüze ulaşan kelimeler arasında yer alan darülaceze kelimesinin bu denli karıştırılması aslında oldukça doğaldır.

Kelimenin içinde yer alan “a” “e” harflerinin yerlerine göre kelime ya yanlış ya da doğru olmaktadır. Ancak ince bir ayrımla kelimenin doğru olup olmadığını anlayabiliriz. Darülaceze nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, darülaceze şeklindedir. Kelimede de gördüğümüz üzere “darül” kalıbından sonra “a” harfi gelmiştir. Sonraki gelen sesli harfler ise “e” ve yine “e” harfleridir.

Yani sıralamamızı “a” “e” “e” şeklinde yaptığımızda darülaceze TDK verilerine göre doğru yazımıyla karşımıza çıkmış olacaktır.

Darülaceze mi darüleceze mi?

Darülaceze mi darüleceze mi darülecaze mi? Sorusu da ayrı bir ikilemin konusunu oluşturmaktadır. Darülaceze nasıl yazılır? Sorusuna alternatif olarak sorulan bu sorunun cevabı da hem yukarıda belirttiğimiz bilgiler ışığında hem de Türk Dil Kurumu tarafından sağlanan bilgiler ışığında darülaceze şeklinde olacaktır.

Günümüzdeki huzurevi tarzında bir yapılanmaya sahip olan darülaceze kelimesinin doğru yazılışı, darüleceze veya darülecaze değil, darülaceze nasıl yazılır? Alt başlığında da ayrıntısıyla belirttiğimiz üzere darülaceze şeklindedir.

Darülaceze nasıl yazılır TDK

Darülaceze nasıl yazılır TDK alt başlığında da yazımızı genel hatlarıyla toplayacak olursak darülaceze nasıl yazılır? Sorusunun cevabının darülaceze şeklinde olduğunu öğrenmiş olduğumuzu söyleyebiliriz. Darülaceze yazımı hakkında muhtemelen yazının tamamını okuduktan sonra kafanızda soru işareti kalmamış olacaktır.

Kısacası Türk Dil Kurumu verilerine göre kelime, darüleceze veya darülecaze şeklinde yazıldığında yanlış, darülaceze şeklinde yazıldığında doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

darüleceze ✕ [YANLIŞ]

darülecaze✕ [YANLIŞ]

darülaceze ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Darülacezeler, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki yoksul ve fakir kesim için bulunmaz bir nimetti.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Yorum yapın