Dicle Irmağı

Dicle Irmağı nasıl yazılır?

Dicle Irmağı nasıl yazılır? Sorusu merak edilen yazımlar arasında yerini almaktadır. Türk Dil Kurumu verilerine göre Dicle Irmağı kelimesi, sık karıştırılan kelimeler arasında bulunmaktadır. Dicle Irmağı doğru yazılışı hakkında bu kadar kişinin yanlış bir bilgiye sahip olmasının sebebi ise önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere yerlerin yazılışı ile alakalı olan husustur.

Türkçe’de yer adlarından sonra gelen ırmak, göl, boğaz, dağ, deniz gibi isimler büyük harfle yazılmaktadır. Ancak çoğu kişi bu bilgiye haiz olmadığından Dicle Irmağı nasıl yazılır? Gibi sorular sormaktadır. Sorumuz özelinde de konuşacak olursak Dicle Irmağı yazımı hakkında kelimenin büyük harflerle mi küçük harflerle mi yazıldığı sorun oluşturmaktadır.

Uyguladığımız kural gereğince Dicle Irmağı kelimesi, dicle ırmağı, dicle Irmağı ya da Dicle ırmağı şekillerinde yazılırsa yanlış olmaktadır. Kelimenin doğru yazılışı, Dicle Irmağı şeklindedir.

Dicle Irmağı mı Dicle ırmağı mı?

Dicle Irmağı mı Dicle ırmağı mı? Diye soracak olursak bu sorunun Dicle Irmağı nasıl yazılır? Sorusunun bir alternatifi olduğunu söyleyebiliriz. Burada da bakacağımız kural yine yazım kuralları çerçevesinde yer adlarından sonra gelen ırmak kelimesinin büyük harfle başlayacağına ilişkindir.

Dicle Irmağı nasıl yazılır? Sorusunun da cevabı, Türk Dil Kurumunun da belirttiği üzere Dicle Irmağı şeklinde olmalıdır.

Dicle Irmağı nasıl yazılır TDK

Dicle Irmağı nasıl yazılır TDK alt başlığımızda da yazımızı toparlayacak olursak yazımızda, genel hatlarıyla Dicle Irmağı nasıl yazılır? Sorusuna detaylı bir şekilde cevap verdiğimizi ve Türk Dil Kurumu verileri ışığında doğru bilgilere ulaştığımızı söyleyebiliriz.

Dicle Irmağı yazımı hakkında artık bilgi sahibiyiz. Bu bilgi ile Dicle Irmağı nasıl yazılır? Sorusunun cevabının Dicle ırmağı, dicle ırmağı veya dicle Irmağı şeklinde olmadığını ve doğru cevabın Dicle Irmağı şeklinde olduğunu artık biliyoruz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Dicle ırmağı ✕ [YANLIŞ]

Dicle Irmağı ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Dicle Irmağı, Türkiye’nin en güzel ırmaklarından bir tanesidir. Eğer buraya gidip bu güzelliği görmezseniz çok büyük bir hata yapmış olursunuz. Doğu’ya giden araçlarla bu yeri görme şansını elde edebilirsiniz. Örneğin Doğu Express kullanarak bu doğal güzelliği görebilir ve nefesinizi Dicle Irmağının eşsiz kokusunda alıp verebilirsiniz.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Darülaceze

Darülaceze nasıl yazılır?

Darülaceze nasıl yazılır? Sorusu bu yazımızın ana konusu olacaktır. Yazımız boyunca darülaceze kelimesi doğru yazılışı üzerinde duracak ve darülaceze yazımı hakkında kesin olarak doğru bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Osmanlı döneminde sakat, düşkün, yoksul, yaşlı, bakıma muhtaç kimselerin sığındığı ve hizmet aldığı yerler olan Darülaceze, günümüzde düşkünlerevi olarak bilinmektedir.

Türk Dil Kurumu tarafından düşkünlerevi sözcüğü ile karşılığı bulunan Darülaceze kelimesinin doğru yazılışı da birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Karıştırılan bu kelime de haliyle darülaceze nasıl yazılır? Gibi bir soruya konu olmaktadır. Osmanlı döneminden günümüze ulaşan kelimeler arasında yer alan darülaceze kelimesinin bu denli karıştırılması aslında oldukça doğaldır.

Kelimenin içinde yer alan “a” “e” harflerinin yerlerine göre kelime ya yanlış ya da doğru olmaktadır. Ancak ince bir ayrımla kelimenin doğru olup olmadığını anlayabiliriz. Darülaceze nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, darülaceze şeklindedir. Kelimede de gördüğümüz üzere “darül” kalıbından sonra “a” harfi gelmiştir. Sonraki gelen sesli harfler ise “e” ve yine “e” harfleridir.

Yani sıralamamızı “a” “e” “e” şeklinde yaptığımızda darülaceze TDK verilerine göre doğru yazımıyla karşımıza çıkmış olacaktır.

Darülaceze mi darüleceze mi?

Darülaceze mi darüleceze mi darülecaze mi? Sorusu da ayrı bir ikilemin konusunu oluşturmaktadır. Darülaceze nasıl yazılır? Sorusuna alternatif olarak sorulan bu sorunun cevabı da hem yukarıda belirttiğimiz bilgiler ışığında hem de Türk Dil Kurumu tarafından sağlanan bilgiler ışığında darülaceze şeklinde olacaktır.

Günümüzdeki huzurevi tarzında bir yapılanmaya sahip olan darülaceze kelimesinin doğru yazılışı, darüleceze veya darülecaze değil, darülaceze nasıl yazılır? Alt başlığında da ayrıntısıyla belirttiğimiz üzere darülaceze şeklindedir.

Darülaceze nasıl yazılır TDK

Darülaceze nasıl yazılır TDK alt başlığında da yazımızı genel hatlarıyla toplayacak olursak darülaceze nasıl yazılır? Sorusunun cevabının darülaceze şeklinde olduğunu öğrenmiş olduğumuzu söyleyebiliriz. Darülaceze yazımı hakkında muhtemelen yazının tamamını okuduktan sonra kafanızda soru işareti kalmamış olacaktır.

Kısacası Türk Dil Kurumu verilerine göre kelime, darüleceze veya darülecaze şeklinde yazıldığında yanlış, darülaceze şeklinde yazıldığında doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

darüleceze ✕ [YANLIŞ]

darülecaze✕ [YANLIŞ]

darülaceze ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Darülacezeler, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki yoksul ve fakir kesim için bulunmaz bir nimetti.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Denizyıldızı

Denizyıldızı nasıl yazılır?

Denizyıldızı nasıl yazılır? Sorusu aslında deniz yıldızı ayrı mı birleşik mi yazılır? Sorusundan dolayı sorulmakta ve cevabı oldukça yoğun bir şekilde merak edilmektedir. Denizyıldızı yazımı hakkında bilgi vermeden önce kelimenin anlamına göz atacak olursak; kayalıklarda yaşayan, derisi dikenli olan bir hayvana işaret ettiğini söyleyebiliriz. Anlamını da öğrendikten sonra denizyıldızı doğru yazılışı hakkında Türk Dil Kurumu kontrolleri yapılmış olan denizyıldızı TDK verilerine hemen bir altta bulunan kısımdan ulaşabilirsiniz. Böylelikle denizyıldızı nasıl yazılır? Sorusuna da net ve doğru bir cevap bularak, kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

deniz yıldızı ✕ [YANLIŞ]

deniz yıldızı ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Riva sahildeydik. Çocuk, ellerini yıvış yıvış duran denizyıldızı görünümlü şeye sürmeye başlamıştı. Sonrasında yaptığı tek şey onlara eziyet etmek olmuştu. Ne de olsa Aster hakkında hiçbir cezai yaptırım bulunmuyordu.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/