Ciklet

Ciklet nasıl yazılır TDK

Ciklet nasıl yazılır? Sorusu, birçok kişi tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bu soruyla birlikte ciklet mi çiklet mi? Ciklet mi jiklet mi? Soruları da sorulmakta ve ciklet nasıl yazılır tdk konusunu içeren yazılara göz atılmaktadır.

Bu yazımızda biz de merak edilen bu yazıma odaklanacak ve doğru cevabı örnek cümlelerle birlikte sunmuş olacağız. Öncelikle ciklet ne demek? Sorusuna cevap verecek olursak ciklet, ağızda çiğnenen sakızla eş anlamlı bir kelimedir. Bu kelimenin yazılışının karıştırılması, halk arasında birçok kişinin kelimeyi jiklet ve çiklet şeklinde kullanmasıdır.

Ancak kelimenin yazılışı çiklet şeklinde veya jiklet şeklinde değildir. Ciklet kelimesinin doğru yazılışı, bu cümlede yazdığımız gibi “Ciklet” şeklindedir.

Kısaca kelime, çiklet ve jiklet değil ciklet şeklindedir.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

çiklet ✕ [YANLIŞ]

jiklet ✕ [YANLIŞ]

ciklet ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Cikleti öyle ağzında şapur şupur çiğneme evladım! Sana ailen hiç mi terbiye veremedim. Edepsizlik yapma da çıkar şu cikleti ağzından. Zaten bu zamandaki gençlerin hallerine şaşmamalı, ciklet mi dersin jiklet mi dersin artık ne dersen de ama bunların hepsi terbiyesiz. Ahh nerede o eski zamanlar. Eskiden böyle miydi? Hayır tabii ki de böyle değildi. Kimse ağzında ciklet çiğnemezdi. Çiğnese bile şapur şupur çiğnemezdi. Herkeste saygı duyulası bir edep vardı eskiden. Sonrasında ne oldu bilmiyorum ancak edebimizi kaybettik. Cikletleri şapur şupur çiğneyen bir gençliğimiz var artık. Hayatı anlamayan, edep bilmeyen, ahlak bilmeyen bir gençliğimiz var.”

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Yorum yapın