Ciğerpare

Ciğerpare nasıl yazılır?

Ciğerpare kelimesi, çok sevilen kişi anlamını ifade etmekle birlikte kalıplaşmış bir sevgi sözcüğüdür. Türk Dil Kurumu verileri uyarınca bu kelime, ciğerpare şeklinde yazılmakta ve doğru yazım karşımıza çıkmaktadır. Sözcük, eğer ki ciğer pare şeklinde ayrı yazılırsa veya cigerpare şeklinde yazılırsa TDK tarafından belirtilen yazım yanlışı yapılmış olacaktır. Bu nedenle ciğerpare nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, ciğerpare şeklinde yazılan yazımdır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

ciğer pare ✕ [YANLIŞ]

ciğer pare ✕ [YANLIŞ]

ciğerpare ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Ciğerparem gelmiş hoş gelmiş.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Can alıcı

Can alıcı nasıl yazılır?

Can alıcı kelimesi, bir olayın veya bir şeyin en önemli, en dikkat edilmesi gereken noktasını vurgulamak için kullanılan bir sözcüktür. Kelime, Türk Dil Kurumu verilerince sıkça karıştırılan sözcükler arasında yerini almış olup can alıcı nasıl yazılır? Sorusunun cevabı da oldukça merak edilmektedir. Can alıcı TDK uyarınca birleşik olarak canalıcı şeklinde yazıldığında yazım hatası yapılmaktadır. Kelime, can alıcı şeklinde ayrı yazıldığında ise doğru yazım karşımıza çıkmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

canalıcı ✕ [YANLIŞ]

can alıcı ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Sunumun can alıcı noktası, mültecilerin anlatıldığı bölümdü. Hem üzücü hem de faydalı bir bölümdü.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Ciklet

Ciklet nasıl yazılır TDK

Ciklet nasıl yazılır? Sorusu, birçok kişi tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bu soruyla birlikte ciklet mi çiklet mi? Ciklet mi jiklet mi? Soruları da sorulmakta ve ciklet nasıl yazılır tdk konusunu içeren yazılara göz atılmaktadır.

Bu yazımızda biz de merak edilen bu yazıma odaklanacak ve doğru cevabı örnek cümlelerle birlikte sunmuş olacağız. Öncelikle ciklet ne demek? Sorusuna cevap verecek olursak ciklet, ağızda çiğnenen sakızla eş anlamlı bir kelimedir. Bu kelimenin yazılışının karıştırılması, halk arasında birçok kişinin kelimeyi jiklet ve çiklet şeklinde kullanmasıdır.

Ancak kelimenin yazılışı çiklet şeklinde veya jiklet şeklinde değildir. Ciklet kelimesinin doğru yazılışı, bu cümlede yazdığımız gibi “Ciklet” şeklindedir.

Kısaca kelime, çiklet ve jiklet değil ciklet şeklindedir.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

çiklet ✕ [YANLIŞ]

jiklet ✕ [YANLIŞ]

ciklet ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Cikleti öyle ağzında şapur şupur çiğneme evladım! Sana ailen hiç mi terbiye veremedim. Edepsizlik yapma da çıkar şu cikleti ağzından. Zaten bu zamandaki gençlerin hallerine şaşmamalı, ciklet mi dersin jiklet mi dersin artık ne dersen de ama bunların hepsi terbiyesiz. Ahh nerede o eski zamanlar. Eskiden böyle miydi? Hayır tabii ki de böyle değildi. Kimse ağzında ciklet çiğnemezdi. Çiğnese bile şapur şupur çiğnemezdi. Herkeste saygı duyulası bir edep vardı eskiden. Sonrasında ne oldu bilmiyorum ancak edebimizi kaybettik. Cikletleri şapur şupur çiğneyen bir gençliğimiz var artık. Hayatı anlamayan, edep bilmeyen, ahlak bilmeyen bir gençliğimiz var.”

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/