Çanakkale Boğazı

Çanakkale Boğazı nasıl yazılır?

Çanakkale Boğazı nasıl yazılır? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilen sorular arasında yerini almaktadır. Çanakkale Boğazı doğru yazılışı, çoğu kişi tarafından maalesef ki bilinmemektedir. Bunun sebebi yine önceki yazılarımızdan olan Aral Gölü ve Asya Yakası yazılarımızda da belirttiğimiz gibi yer adlarından sonra gelen ikinci kelimeyle alakalıdır.

Yer adlarından sonra gelen ikinci kelime genel olarak büyük yazılmaktadır. Hatta şu şekilde açıklasak daha doğru olabilir: “Yer adlarından sonra gelen boğaz, deniz, dağ, nehir, göl vb. isimler her zaman büyük harf ile başlar.” Yazım kuralları çerçevesinde bu kuralı bilsek bizler için Çanakkale Boğazı nasıl yazılır? Sorusunun cevabını bilmek, çocuk oyuncağı olacaktır.

Çanakkale Boğazı nasıl yazılır? Sorusuna da TDK verilerine göre bir cevap verecek olursak Çanakkale Boğazı yazımının çanakkale boğazı veya Çanakkale boğazı şeklinde olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü “Çanakkale” bir yer ismidir. Gördüğümüz üzere de yer isminden sonra “boğaz” kelimesi gelmiştir. Yani buradan anlamamız gerekmektedir ki her iki kelimenin de baş harfleri büyük olarak yazılacaktır.

Çanakkale Boğazı mı Çanakkale boğazı mı?

Çanakkale Boğazı mı Çanakkale boğazı mı? Sorusu da Çanakkale Boğazı nasıl yazılır? Sorusuyla aynı kapıya çıkan bir başka sorudur. Bu soruya da yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere Türk Dil Kurumu verileri ve yazım kuralları içerisinde yer alan “yer adlarından sonra gelen ikinci kelime boğaz, dağ, nehir, deniz, göl vb. büyük yazılır” kuralı gereği şu şekilde cevap vermemiz gerekmektedir: Çanakkale Boğazı yazımı TDK, Çanakkale Boğazı şeklinde olmalıdır.”

Çanakkale Boğazı nasıl yazılır TDK

Çanakkale Boğazı nasıl yazılır TDK başlığında da yazımızı toparlayacak olursak, hem önceki paragraflarda hem de diğer birçok yazıda da belirtmiş olduğumuz üzere yer adlarından sonra gelen kelimeyi kapsayan kural gereği bu kelimenin de doğru yazılışı, Çanakkale Boğazı şeklinde olmalıdır.

Çanakkale boğazı veya çanakkale boğazı veya çanakkale Boğazı şeklinde olduğunda kelime TDK verileri ışığında yanlış olmaktadır. Ancak Çanakkale Boğazı nasıl yazılır? Sorusuna verilecek olan cevap, Çanakkale Boğazı şeklinde olursa doğru cevap ortaya çıkmış olacaktır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Çanakkale boğazı ✕ [YANLIŞ]

Çanakkale Boğazı ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Çanakkale Boğazı, kanlı bir harbe sahne olmuş, şehadetin oluk oluk aktığı bir boğazdır.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Çiçeksever

Çiçeksever nasıl yazılır?

Çiçeksever yazılışı, birçok kişi tarafından sıkça karıştırılmaktadır. Çiçeksever TDK verileri uyarınca kalıp bir sözcük olduğundan dolayı birleşik bir şekilde çiçeksever olarak yazılmalıdır. Bu nedenle Türk Dil Kurumu, özellikle kelimenin ayrı olarak çiçek sever şeklinde yazılmamasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtmektedir. Çiçeksever nasıl yazılır? Sorusuna da bu yazımızda bu nedenlerle yer vermiş olduk. Örneklere de göz atabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

çiçek sever ✕ [YANLIŞ]

çiçeksever ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Halime Nine çok çiçeksever bir insandı. Evinin her tarafı botanik bahçesinden bir köşeydi sanki.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Çizelge

Çizelge nasıl yazılır?

Çizelge doğru yazımı, birçok kişi tarafından yanlış yazılmaktadır. Türk Dil Kurumu sitesine bakıldığında çizelge TDK uyarınca çizelge şeklinde yazılmaktadır. Bölümlere ayrılmış kağıt, cetvel vb. gibi birçok anlamı ifade etmek için kullanılan bu sözcük, çoğu zaman cizelge şeklinde yazılmakta ve dil bilgisi kuralları ışığında yazım yanlışı yapılmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

cizelge ✕ [YANLIŞ]

çizelge ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Excel’de hazırladığın çizelgeyi, 1 saat içerisinde masamda görmek istiyorum.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/