Bugün

Bugün nasıl yazılır?

Bugün nasıl yazılır? Sorusu, bu yazımızın ana konusu olacak ve bu soruya cevap verirken bugün mü bu gün mü? Bugün birleşik mi yazılır? Bugün ayrı mı yazılır? Bugün TDK soru ve konularına da cevap verilecektir. Sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunan bugün kelimesinin doğru yazımı, birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Kelimenin bu denli çok karıştırılmasının sebebi de gayet doğaldır. Çünkü kelime iki farklı kelimeden oluşmakta ve bugün kelimesinin birleşik kelimeler arasında yer almadığı düşünülmektedir.

Sık yapılan yazım hataları arasında bulunan bugün kelimesinin doğru yazılışı, bu yazımızda belirtilecek ve siz değerli okuyucularımızın kelimenin doğru yazılışını özümsemesi için birçok alt başlık oluşturularak örnek cümleler kullanılacaktır.

Bugün nasıl yazılır? Sorusunun cevabı ve aynı sorunun farklı soruluş şekilleri olan bugün mü bu gün mü? Bugün birleşik mi yazılır? Bugün ayrı mı yazılır? Bugün doğru yazımı nasıldır? Sorularının da cevapları, Türk Dil Kurumu verileriyle en doğru cevap verilmiş olacaktır.

Bugün nasıl yazılır? Sorumuzun cevabını öğrenmek için buyurun yazımızı okumaya. İlk alt başlığımız olan bugün doğru yazılışı nasıldır? Sorusuyla başlamış olalım. Tekrar belirtmek gerekirse, bir doğru yazım kılavuzu sitesi olarak kullandığımız kaynaklar Türk Dil Kurumu(TDK) ve imla kılavuzudur.

Bugün doğru yazılışı nasıldır?

Bugün doğru yazılışı nasıldır? Sorusunun cevabı, her ne kadar bu gün şeklinde bilinse de bugün olmalıdır. Türk Dil Kurumuna göre kelimenin doğru yazılışı birleşik halde yani bugün şeklindedir.

Bugün mü bu gün mü?

Bugün mü bu gün mü? Sorusunun cevabı da yukarıda belirttiğimiz şekilde yani bu gün değil bugün şeklinde birleşik olmalıdır. Cevabımız, sorumuzun ilk seçeneğinde saklıdır.

Bugün birleşik mi yazılır?

Bugün birleşik mi yazılır? Sorusunun cevabı da yine yukarıda belirttiğimiz gibi “evet, birleşik yazılır” şeklinde olacaktır.

Bugün ayrı mı yazılır?

Bugün ayrı mı yazılır? Sorumuza da gelecek olursak bugün nasıl yazılır? Sorusunun farklı bir formatı olan bu sorunun cevabı da “hayır, ayrı yazılır” şeklinde olacaktır.

Bugün nasıl yazılır TDK

Bugün nasıl yazılır TDK verilerine göre bu gün şeklinde ayrı olarak değil bugün şeklinde birleşik olarak yazılmalıdır.

Bugün TDK

Bugün nasıl yazılır? Sorusunun konu olduğu yazımızın son alt başlığı olan Bugün TDK alt başlığına da gelecek olursak Türk Dil Kurumu verilerine göre sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunan sözcüğün imla kılavuzu ve yazım kuralları kontrolleri de yapıldıktan sonra doğru yazılışı son olarak belirtilecek olursa, bu gün şeklinde yazılan kelime yanlış, bugün şeklinde birleşik olarak yazılan kelime doğru olacaktır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

bu gün ✕ [YANLIŞ]

bugün ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Bugün her yerde seni aradım hayırsız evlat. İnsan haber bırakmadan öyle ortalardan kaybolur mu? Seni ben mi yetiştirdim yoksa başkası mı gerçekten bazen şüpheye düşüyorum…

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın