Bisküvi

Bisküvi nasıl yazılır?

Bisküvi nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Bisküvi nasıl yazılır? Sorusuna cevap verirken TDK verilerinden yaralanarak bisküvi mi büsküvü mü? İkilimine ve püskevit mi bisküvi mi büsküvü mü büskivi mi? İkilemlerine de son vermiş olacağız. Bisküvi nasıl yazılır tdk? Sorusu çokça karıştırılmakta olan bir sözcüğü konu almaktadır. Yazım yanlışları arasında değineceğimiz sözcükler arasında olan bu kelimenin yani bisküvi doğru yazılışı tdk verirken imla kılavuzu verilerini de göz ardı etmeyeceğiz.

Konumuza gelecek olursak bisküvi nasıl yazılır? Sorumuzun cevabını vermeden önce kelimenin neden karıştırıldığına değinmek ve bisküvi İngilizce yazılışını vermek doğru olacaktır. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu kelimenin yazılışında ve okunuşunda karışıklık olması gayet doğaldır. Çünkü hem günlük hayatımızda hem de metin yazarken bu kelimenin her halini doğru kabul ederek yola çıkmaktayız. Ayrıca kelimenin yazılışları arasında da doğrusunu seçmek oldukça zordur.

Bu nedenle bisküvi nasıl yazılır? Sorusunun cevabını sona bırakmakta fayda gördük ve bisküvi İngilizce yazılışını sizlere yazımızın öncesinde vermek istedik. Böylece bisküvi nasıl yazılır tdk kalıbı da cevabını bulmuş olacaktır. TDK verilerine göre vereceğimiz cevaplar kesin olarak doğrudur.

Bisküvi İngilizcesi nasıl yazılır?

Bisküvi ingilizce yazılışı “biscuit” ve “biscuits” şeklindedir. Her iki kelimede TDK‘ya göre kelimenin anlamını karşılamaktadır. Sık yapılan yazım yanlışları arasında olan kelimenin İngilizce anlamını bilmek de kültürel açıdan faydalı olacaktır çünkü bu kelimeyi, günlük hayatta çokça kullanmaktayız.

Bisküvi mi Püskevit mi Bisküvü mü?

Bisküvi kelimesinin doğru yazılışı, bisküvi şeklinde olmalıdır. Püskevit ve bisküvü şeklinde bu kelime yazıldığında Türk Dil Kurumuna göre yanlış olarak yazılmakta ve dilimize uygun düşmemektedir. Yani bisküvi nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, bisküvi şeklinde olmalıdır.

Kısacası eğer birisi bisküvi nasıl yazılır? Diye soracak olursa cevabımız, bisküvü veya büskivi veya püskevit şeklinde olmamalı ve bisküvi şeklinde olmalıdır. TDK verilerine göre cevabımızı verdikten sonra sizlere, karıştırdığınız kelimelere aşağıdaki linklerden ulaşmanızı tavsiye ediyoruz. Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle.

Kelimenin Doğru Yazılışı

büsküvü ✕ [YANLIŞ]

bisküvü ✕ [YANLIŞ]

püskevit ✕ [YANLIŞ]

bisküvi ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Çocukların parası yok ki kendilerine güzel mi güzel bir bisküvi alabilsinler. İki farklı firma var bu bisküvileri yapan. Birisi çok iyi yapıyor diğeriyse bayağı kötü. Ama her ikisine de paraları yetmiyor yavrucakların. Yapılması gereken bir fon ayarlayıp bu fakir çocuklara en azından püskevit alınmasıdır.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın