Birtakım

Birtakım nasıl yazılır?

Bu yazımızda birtakım nasıl yazılır? Sorusunu cevaplayacağız. Birtakım yazılışını siz değerli okuyucularımıza verirken aynı zamanda birtakım yazımı nasıldır? Birtakım mı bir takım mı? Birtakım ne demek? Birtakım İngilizce nasıl yazılır? Sorularını da cevaplayarak kelimenin tüm detaylarını sizinle paylaşmış olacağız.

Öncelikle bu kelimenin Türk Dil Kurumu verilerine göre sık yapılan yazım yanlışları kategorisinde değerlendirildiğini belirtmemizde fayda vardır. Sık karıştırılan birtakım yazımının bu denli çok karıştırılmasının sebebi, kelimenin belli durumlarda birleşik belli durumlarda ayrı yazılmasıdır.

Birtakım doğru yazılışını arayan herkes bu nedenle bu kelimenin doğru cevabının tek olduğunu zannedip hemen sayfadan çıkmaktadır. Ancak kelimenin iki farklı durumda iki farklı yazılışı vardır. Bir takım ayrı mı yazılır? Ve Birtakım birleşik mi yazılır? Sorularının cevaplarını her iki duruma göre değerlendirip, sizlere küçük bir taktik vererek birtakım nasıl yazılır TDK konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Yazıyı bitirdikten sonra artık birtakım nasıl yazılır? Sorusuna dair kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacaktır. Yazımızda kaynak olarak Türk Dil Kurumu, TDK Türkçe Sözlük, yazım kılavuzu ve imla kılavuzunu kullandığımız için öğrendiğiniz bilgilerin kesin olarak doğru olduğundan şüpheniz olmasın.

Birtakım mı bir takım mı?

Gelelim asıl sorumuz olan birtakım mı bir takım mı? Sorusuna. Öncelikle bunu iki farklı durumda değerlendirerek cevaplamamız gerekmektedir. Burada kullanacağımız joker ise “bazı” kelimesidir. Birtakım kelimesinin kullanıldığı yerlerde kelimenin yerine “bazı” kelimesini getirdiğimizde eğer anlamlı bir bütün oluyorsa birtakım yazımı, birleşik olarak yazılmaktadır.

Ancak eğer birtakım sözcüğünün yerine “bazı” kelimesini getirdiğimizde cümlenin anlam bütünlüğü bozuluyorsa orada kullanacağımız bir takım TDK sözcüğünün ayrı olarak yazılması gerekmektedir.

Birtakım ayrı mı birleşik mi yazılır?

Birtakım kelimesinin ayrı olarak yazıldığı durumlarda “bazı” kelimesi, birtakım kelimesinin yerine getirildiğinde ortaya anlamsız bir cümlenin çıkması gerekmektedir.

Örneğin;

Bu hafta sonu bir takım kurup maç yapalım diyorum. Ne dersiniz?
Bu hafta sonu bazı kurup maç yapalım diyorum. Ne dersiniz?

Gördüğümüz üzere bir takım kelimesinin yerine “bazı” sözcüğünü koyduğumuzda, ortaya anlamsız bir bütün çıkmaktadır. Anlamsız bir bütün çıkıyorsa oradaki birtakım yazımı ve birtakım kelimesinin doğru yazılışı ayrı olarak bir takım şeklinde yazılmalıdır.

Birtakım kelimesinin birleşik olarak yazıldığı durumlarda “bazı” kelimesi, birtakım sözcüğünün yerine getirildiğinde ortaya anlamlı bir cümlenin çıkması gerekmektedir.

Örneğin;

Birtakım adamlar arkamdan atıp tutuyorlarmış.
Bazı adamlar arkamdan atıp tutuyormuş.

Birtakım problemler sebebiyle aramıza kara kedi girdi.
Bazı problemler sebebiyle aramıza kara kedi girdi.

Gördüğümüz üzere birtakım yazımı, bu cümlelerde doğru olarak yazılmış yani birleşik olarak yazılmıştır. Çünkü kelimenin yerine “bazı” kelimesini getirdiğimizde ortaya anlamlı bir bütün çıkmıştır. Eğer anlamlı bir bütün çıkıyorsa birtakım nasıl yazılır? Sorusunun cevabı birtakım şeklinde birleşik olmaktadır.

Birtakım ne demek?

Birtakım ne demek? Ya da birtakım anlamı nedir? Sorularının da cevabı Türkçe Sözlük‘te şu şekilde verilmektedir: “bir bölüm, bir bölük, kimi.” Birtakım eş anlamlısının da “bazı” kelimesi olduğu belirtilmektedir.

Birtakım İngilizce’de nasıl yazılır?

Birtakım İngilizce yazılışı “some” “several” kelimeleriyle ifade edilmektedir. Duruma göre her iki kelime de kullanılabilmektedir.

Birtakım nasıl yazılır TDK

Son alt başlığımız olan birtakım nasıl yazılır TDK ya da bir takım nasıl yazılır TDK başlığını da yazımızı özetlemek amacıyla kullanalım. Birtakım nasıl yazılır TDK konusunu merak edenler için bu alt başlığa bakmaları yeterli olacaktır.

Birtakım yazımı ve birtakım doğru yazılışı, birtakım nasıl yazılır? Sorusunun cevabını verirken verilmiştir. Birtakım da bir takım da doğrudur. Her iki yazılış da doğrudur ancak Türk Dil Kurumu verileri ışığında kullanıldıkları yerler, kelimenin yazılış şeklini belirlemektedir. Bunun için tekrardan yukarıdaki alt başlığımıza bir takım mı birtakım mı? Birtakım ayrı mı yazılır birleşik mi? Kısmına bakmanız gerekmektedir.

Kelimenin Doğru Yazılışı

birtakım ✓ [DOĞRU] (“bazı” kelimesini karşılarsa)

bir takım ✓ [DOĞRU] (“bazı” kelimesini karşılamazsa)

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Birtakım adamlar gelip gelip seni soruyorlar. Tiplerini hiç beğenmedim. Sen ne haltlar karıştırıyorsun? Tefeciden borç mu aldın?

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın