Bir şey

Birşey nasıl yazılır?

Oldukça fazla bir şekilde cevabı merak edilen sorulardan birisi olan birşey nasıl yazılır? Sorusuna, bu yazımızda net bir şekilde, renklendirilmiş içeriğimiz ile cevap vermiş olacağız. Birşey nasıl yazılır? Sorusunun cevabını vermeden önce “bir” ve “şey” kelimelerinin niteliklerini incelemeliyiz.

“Bir” kelimesi genel olarak birleşik yazılmakla birlikte birçok kelime öbeğinde de ayrı yazılmaktadır. “Şey” kelimesi ise istisnasız olarak her zaman ayrı yazılmaktadır. Yani eğer “şey ve bir” kelimelerini bir hiyerarşiye tâbî tutacak olursak “şey” kelimesinin her zaman ayrı yazılma kuralı, “bir” kelimesinin genel olarak birleşik yazılma kuralından üstün bir kural olarak karşımıza çıkmış olacaktır.

Birşey tdk olarak aratılan ve birşey nasıl yazılır?, birşey mi bir şey mi?, bir şey ayrı mı yazılır?, birşey birleşik mi yazılır? Şeklinde sorulan sorularımızın cevabı da yukarıda bahsetmiş olduğumuz kurallar sebebiyle “bir şey” şeklinde olmaktadır.

Kısaca birşey nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, genel olarak birşey şeklinde verilse de, birşey tdk konulu yazımızla birlikte bu sorunun cevabının bir şey olduğunu öğrenmiş olduk. Birşey kelimesi Türk Dil Kurumuna göre ayrı yazılmaktadır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

birşey ✕ [YANLIŞ]

bir şey ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Öyle bir şey istiyorum ki beni buralardan alıp götürebilsin.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Bir şey” üzerine bir yorum

Yorum yapın