Birkaç

Birkaç nasıl yazılır?

Birkaç nasıl yazılır? Sorusu, bu yazımızın konusu olacak ve birkaç nasıl yazılır? Sorusuna cevap verilirken birkaç mı bir kaç mı? Birkaç ayrı mı yazılır? Birkaç birleşik mi yazılır? Bir kaç TDK soru ve konularına da cevap verilecektir. Birkaç kelimesinin doğru yazımı, birçok farklı sebepten dolayı karıştırılmaktadır. Birkaç yazımı hakkında çelişkilerin mevcut olması, birleşik sözcüklerin yazımı hakkında doğru bilinen yanlışlardan kaynaklanmaktadır.

Önceki çoğu doğru yazımda da bahsettiğimiz gibi “bir” kelimesi genel olarak birleşik yazılmaktadır ancak bu kelimenin de ayrı yazıldığı belirli istisnalar da mevcuttur. Bu nedenden dolayı “bir” kelimesi ile kurulan kelime kalıplarını genel bir kural ile ezberlemek mümkün olamayacağından her kalıbı ayrı ayrı öğrenmemiz gerekmektedir.

Birkaç yazımı, Türk Dil Kurumu verilerine göre birleşik kelimeler arasında bulunmaktadır. Yani “bir” kelimesinin istisnaları arasında birkaç TDK bulunmamaktadır. Birkaç yazımı hakkında aklınızdaki tüm soruları, birkaç nasıl yazılır? Başlıklı yazımızda cevaplamaya çalışacak ve alt başlıklarla, örnek cümleler ve renklendirilmiş birkaç doğru yazılışı ile sözcüğün doğru şeklinin aklınızda yer etmesini sağlayacağız.

Birkaç doğru yazılışı nasıldır?

Birkaç doğru yazılışı nasıldır? Sorusunu soranlara vereceğimiz cevap, yukarıda da belirttiğimiz gibi kelimenin birleşik olarak yazıldığına yönelik olacaktır. Birkaç yazımı, bir kaç şeklinde ayrı yazıldığında Türk Dil Kurumu ve imla kılavuzu verilerine göre yanlış olmaktadır. Ancak birkaç yazımı tdk, birkaç şeklinde birleşik yazıldığında kelimenin doğru yazılışı ortaya çıkmaktadır. Yani birkaç doğru yazılışı nasıldır? Sorusunun cevabı, “birkaç” şeklinde olmalıdır.

Birkaç mı bir kaç mı?

Birkaç mı bir kaç mı? Sorusu, birçok kişi tarafından merak edilmekte olan birkaç nasıl yazılır? Sorusuna alternatif olarak sorulan sorular arasında bulunmaktadır. Birkaç yazımı hakkında Türk Dil Kurumu tarafından kelimenin sık yapılan yazım yanlışları arasında bulunduğu belirtilen bu sözcüğün birkaç mı bir kaç mı? Diye sorulması da oldukça doğaldır. Bu ikileme bir son vermek adına birkaç mı bir kaç mı? Sorusuna bir cevap vermek gerekirse cevabımız, bir kaç şeklinde olmamalı ve birkaç şeklinde olmalıdır.

Birkaç ne demek?

Birkaç nasıl yazılır? Sorusuna cevap ararken yazımıza konu olan kelimenin anlamını da öğrenmek, yerinde bir tercih olacaktır. Birkaç ne demek? Diye soracak olursak, Türk Dil Kurumundaki kelimenin anlamı şu şekildedir: “az sayıda olan, çok olmayan, birden çok ama dörtten az olan.” “az sayıda kimse ya da şey.”

Bir kaç ayrı mı yazılır?

Birkaç ayrı mı yazılır? Ya da bir kaç ayrı mı yazılır? Sorularının cevabı, “hayır, ayrı yazılmaz” şeklinde olmalıdır.

Birkaç birleşik mi yazılır?

Birkaç birleşik mi yazılır? Ya da bir kaç birleşik mi yazılır? Sorularının cevabı, “evet, birleşik yazılır” şeklinde olmalıdır.

Birkaç TDK

Birkaç nasıl yazılır? Sorusunun cevabını veren yazımızın son alt başlığı olan Birkaç TDK alt başlığına geldiğimizde birkaç yazımı hakkındaki son noktaya da değinmiş olacağız. Birkaç TDK verilerine göre birleşik yazılmaktadır. Hem zamir hem de sıfat olarak kullanılmaya müsait olan birkaç kelimesinin doğru yazımı, yazım yanlışları, imla kılavuzu, Türk Dil Kurumu ve Türkçe Sözlük kontrol edildiğinde bir kaç şeklinde yazıldığında yanlış, birkaç şeklinde yazıldığında doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

bir kaç ✕ [YANLIŞ]

birkaç ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Birkaç adam gelip seni sordu. Ancak nerede olduğunu söylemedim. Gelen adamlar, biraz tehlikeli tiplerdi. Senin için çok korktum. Neler karıştırıyorsun böyle? Neden böyle adamlar gelip seni soruyor? Anlam veremiyorum. Artık şu hayatında temiz bir sayfa açmanın zamanı gelmedi mi?

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın